Loading…

BQK ua heq licencimin Monegos dhe IuteCredit Kosova

  • 06/12/2019 | 11:52

BQK ua heq licencimin Monegos dhe IuteCredit Kosova

Banka Qendrore e Kosovës ka marrë vendim që t’ua revokojë regjistrimin institucioneve mikrofinanciare, “IuteCredit Kosova” dhe “Monego”.


Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti, në konferencë të jashtëzakonshme ka thënë se ky vendim është marrë pasi që dy institucionet kanë devijuar nga plani i të tyre të biznesit për të operuar në Kosovë, njofton Klan Kosova.

“Ato i kanë sjellë diçka tjetër tregut nga çka kanë premtuar. Devijimi më shqetësues ka të bëjë me normën e interesit në kredi që kanë rezultuar të jenë shumëfishë më të larta sesa që ato janë paraparë”, ka thënë Mehmeti.

“Normat e interesit janë jashtë çdo standardi, prandaj BQK është përpjekur që t’i adresojnë këto probleme. Ne vlerësojmë se këto institucione kanë dështuar t’i sjellin tregut rezultate të mira”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë