Loading…

BQK: Kosova po i rikthehet normave pozitive të rritjes ekonomike

  • 22/07/2021 | 08:23

BQK: Kosova po i rikthehet normave pozitive të rritjes ekonomike

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti ka thënë se viti 2021 po i rikthehet normave pozitive të rritjes ekonomike.


Mehmeti duke folur për zhvillimet e fundit në sektorin financiar dhe masat e ndërmarra nga ana e BQK-së, në kuadër të ruajtjes së stabilitetit financiar dhe makroekonomik, ka theksuar se sektori bankar në vend ka arritur të ruaj shkallën e lartë të qëndrueshmërisë përkundër sfidave me të cilat u ballafaqua ekonomia gjatë pandemisë COVID-19.

Sipas tij, rritja e kredive të sektorit bankar me një normë vjetore prej mbi 11 përqind gjatë këtij viti, po paraqitet si kontribuues i rëndësishëm në rimëkëmbjen e ekonomisë së vendit, e cila në vitin 2021 po i rikthehet normave pozitive të rritjes.

Në fund, Mehmeti ka vlerësuar lartë rëndësinë e komunikimit të vazhdueshëm ndërmjet BQK-së dhe komunitetit afarist në mënyrë që të identifikohen në mënyrë sa më të drejtë nevojat e bizneseve dhe të krijohen kushte sa më të mira për zhvillimin e tyre.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë