Loading…

Borë në Kosovë, fillojnë përgatitjet e duhura për sezonin dimëror

  • 18/11/2018 | 16:21

Borë në Kosovë, fillojnë përgatitjet e duhura për sezonin dimëror

Të gjitha rrugët në Republikën e Kosovës janë të gatshme për sezonin dimëror.


Zëvendësministri i Infrastrukturës, Rexhep Kadriu ka bërë të ditur se të gjitha rrugët në Kosovë janë të përgatitura për sezonin dimëror.

Ai tha se për mirëmbajtjen e tyre janë përzgjedhur shtatë kompani, të cilat do të kujdesen për mirëmbajtjen e rrugëve.

Edhe qytetarët e anketuar, thanë se janë përgatitur për sezonin dimëror sa i përket pajisjeve që nevojiten për veturat e tyre.

Ministria e Infrastrukturës së bashku me kompanitë e kontraktuara në shtatë rajone të Kosovës, i ka bërë të gjitha përgatitjet për sezonin dimëror, i cili ligjërisht ka filluar më 15 nëntor.

Një gjë të tillë e ka bërë të ditur zëvendësministri i Infrastrukturës, Rexhep Kadriu, i cili ka thënë se institucionet përgjegjëse për këtë janë mobilizuar për çfarëdo temperaturash.

“Kompanitë janë mobilizuar që të gjitha kompanitë të furnizohen me materiale harxhuese në këtë rast me krip për dimër. Është sjellë nga të gjitha kompanitë një sasi e mjaftueshëm e kripës e cila do të jetë e nevojshme për mirëmbajtjen e rrugëve dhe kësaj here nuk do të na zë në gjumë”, ka thënë Kadriu.

Kadriu tha se Ministria e Infrastrukturës i ka bërë përgatitjet edhe sa i përket sanimit të gropave dhe dëmeve të shkaktuara nëpër rrugë.

“Jemi duke i sanuar dhe jemi në përfundim, kemi dhënë urdhëresë për të gjitha kompanitë që sa më shpejt të përfundojnë. Fatmirësisht kësaj here na ka mbajt moti i mirë dhe po i përfundojmë të gjitha punimet dhe i siguroj qytetarët se në të gjitha rrugët nacionale dhe regjionale nuk kemi gropa këtë vit”, u shpreh Kadriu për Radio Kosovën.

Kadriu u ka bërë thirrje edhe qytetarëve që të pajisen me pajisje dimërore për veturat e tyre, bazuar në ligjet në fuqi. Ndërsa, disa nga qytetarët e intervistuar nga Radio Kosova, thanë se i kanë bërë përgatitjet e nevojshme.

Bajram Imeri tha se rrugët janë në gjendje të mirë, por shtoi se përgatitjet për veturë duhet të bëhen çdo herë.

“Duhet me qenë i përgatitur sipas kohës çdo herë, sepse brenda ditës mund të ndryshojë koha.”

Edhe Heset Hasani tha se gjoba prej 40 eurosh në rast të mungesës se pajisjeve dimërore nuk është e lartë, pasi, sipas tij, bëhet fjalë për jetën.

“Me këqyr në një aspekt nuk është e lartë, jo 40 euro por 100 euro e kisha bë, sepse nëse gomat ose zinxhirët nuk i ke, kushton edhe me jetë ose fatalitet, kështu që më mirë me pas gjobë se sa fatalitet.”

Ministria e Infrastrukturës posedon mbi 160 milionë euro buxhet, i cili kryesisht shfrytëzohet për mirëmbajtje dhe ndërtim të rrugëve në Republikën e Kosovës.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë