Loading…

Boeing 737 MAX do të rifillojë fluturimet pas dy fataliteteve në 2018-2019

  • 18/11/2020 | 18:18

Boeing 737 MAX do të rifillojë fluturimet pas dy fataliteteve në 2018-2019

Avioni më i shitur i planifikuesit amerikan do të rifillojë shërbimin tregtar duke u përballur me erëra të forta nga një pandemi e ringjallur koronavirus, tarifa të reja tregtare evropiane dhe mosbesim ndaj një prej markave më të shqyrtuara në aviacion. Transmeton Gazeta Metro


Pas gati dy vjet shqyrtimi, trazirave të korporatave dhe një bllokimi me rregullatorët global, Boeing Co fitoi miratimin të Mërkurën nga Administrata Federale e Aviacionit e SHBA për të fluturuar me avionin e saj 737 MAX përsëri pas dy katastrofave fatale.

American Airlines planifikon të rindezë fluturimin e parë komercial MAX më 29 dhjetor. Southwest Airlines, operatori më i madh MAX në botë, nuk planifikon të fluturojë me avionin deri në tremujorin e dytë të 2021.

Përmirësimet e hollësishme të programeve FAA dhe ndryshimet në trajnim që Boeing duhet të bëjë në mënyrë që ajo të rifillojë fluturimet tregtare pas një toke 20-mujore, më e gjata në historinë e aviacionit komercial.

Rrëzimet e 737 MAX në Indonezi dhe Etiopi vranë 346 njerëz brenda pesë muajve në 2018 dhe 2019 dhe shkaktuan një stuhi hetimesh, shkatërruan udhëheqjen e SH.B.A.-së në aviacionin global dhe i kushtuan Boeing-ut rreth 20 miliardë dollarë.

Avioni më i shitur i planifikuesit amerikan do të rifillojë shërbimin tregtar, por do të përballet përveq erërave të forta, koronavirus, tarifa të reja tregtare evropiane dhe mosbesim ndaj një prej markave më të shqyrtuara në aviacion siç është Boeing.
Pas marrjës së lajmit për lejimin e fluturimeve të Boing737 Max kanë reaguar familiarët e viktimave të të dy aksidenteve, ‘Neve na është shkatërruar jeta ndërsa ata tani mund të vazhdojnë punën e tyre sikur nuk ka ndodh asgjë, kjo nuk është aspak në rregull’ ishin shprehur . Transmeton gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë