Loading…

Bob Dylan rrëfen jetën përmes tri librave të tij të preferuar

  • 09/06/2017 | 15:44

Bob Dylan rrëfen jetën përmes tri librave të tij të preferuar

Nobelisti i letërsisë Bob Dylan, ka rrëfyer rrugën e tij në karrierën e tij si këngëtar, deri te marrja e çmimit prestigjioz “Nobel”.


Ai ndër të tjerash ka treguar se cilat janë tri historitë e kanë ndjekur atë gjatë gjithë jetës së tij.

Më poshtë gazetametro.net ju sjellë rrëfimin e tij të plotë:

“Kur mora Çmimin “Nobel” për Letërsi, më pyetën se si këngët e mia kanë të bëjnë me letërsinë. Doja të reflektoj për të dhe të shoh se ku ishte lidhja. Unë do të përpiqem ta artikuloj këtë tani për ju. Nuk e di nëse do të më kuptoni rrënjësisht, por unë shpresoj se ajo që them do të jetë e vlefshme dhe e qëllimshme.

Nëse do të kthehesha në agimin e të gjitha gjërave, mendoj se duhet të filloj me Buddy Holly. Buddy vdiq kur isha rreth tetëmbëdhjetë vjeç dhe ai ishte njëzet e dy. Që nga momenti që e dëgjova për herë të parë, u ndjeva i afërt me të. U ndjeva i lidhur, sikur ai të ishte një vëlla më i madh. Unë madje mendova se i ngjaja atij.

Buddy luajti muzikën që më pëlqeu, muzikën që u rritën vendi perëndimor, rock’n’roll, ritmi dhe dëshpërimi. Tre pjesë të veçanta të muzikës që ai krijoi dhe i futi në një zhanër, në një markë.  Buddy shkroi këngë, këngë që kishin melodi të bukura dhe vargje imagjinative. Ai  këndoi shumë mirë dhe këndoi në më shumë se disa zëra.

Çdo gjë që nuk isha dhe dëshiroja të isha e gjeja tek ai. Vetëm atë e shihja por një herë ( kjo ishte pak ditë para se ai të ishte zhdukur), m’u desh të udhëtoja njëqind milje për ta parë atë të luante, dhe nuk isha i zhgënjyer, në fakt u magjepsa.

Ai ishte i fuqishëm dhe elektrizues dhe kishte një prani komanduese. Isha vetëm gjashtë metra larg. Ai ishte mahnitës. E pashë fytyrën, duart, mënyrën se si e prekte këmbën, syzet e mëdha të zeza, sytë pas syzeve, mënyrën se si e mbante kitarë, mënyrën se si qëndronte, kostum i tij i zoti. Gjithçka rreth tij. Ai dukej më i vjetër se njëzet e dy. Diçka rreth tij dukej e përhershme, dhe ai më mbushi me jetë. Pastaj, nga e kaltra, ndodhi gjëja më e çuditshme. Teksa e shihja në ë sy ai transmetoi diçka, diçka që unë nuk e dija, dhe kjo më dha të dridhura. e kuptova jetën e tij dhe timen brenda tij.

Mendoj se ishte një ose dy ditë pasi aeroplani i tij u rrëzua. Dhe dikush,  dikush që nuk e kisha parë më parë,  më dorëzoi një inçizim të Leadbelly me këngën “Cottonfields” në të. Dhe ky incizim më ndryshoi jetën time atëherë dhe atje dhe më dha këtë që kam. Më ka dërguar në një botë që kurrë nuk e kam njohur. Kjo ishte si një shpërthim që më ndryshoi. Ashtu si unë isha duke ecur në errësirë ​​dhe papritur, errësira u ndriçua.

Ishte sikur dikush të më jepte duart. Unë duhet ta kisha luajtur atë këngë njëqind herë. Ajo ishte në një etiketë që nuk e kisha dëgjuar kurrë me një broshurë me reklama për artistë të tjerë në etiketë: Sonny Terry dhe Brownie McGhee, Ramblers e Re e Lost City, Jean Ritchie, grupe muzikore. Unë kurrë nuk kam dëgjuar për asnjë prej tyre. Por, unë mendoj se ata ishin në këtë etiketë me Leadbelly, ata duhet të jenë të mirë, kështu që unë e pash të  nevojshme për t’i dëgjuar të gjitha. Doja të dija gjithçka për të dhe të luaja atë lloj muzike. Unë ende kisha një ndjenjë për muzikën me të cilën isha rritur, por për momentin, harrova këtë. Nuk isha larguar ende nga shtëpia, por nuk mund të prisja. Doja të mësoja këtë muzikë dhe të takoja njerëzit që e luanin. Përfundimisht, u largova dhe mësova të luaja ato këngë. Ata ishin shumë ndryshe nga këngët e radios që dëgjova gjatë gjithë kohës. Ata ishin më të gjalla dhe më të sinqerta.

Me këngë radio, një interpretues mund të marrë një hit me një rrotull zare ose një rënie të kartave, por kjo nuk ka rëndësi në botën popullore. Çdo gjë ishte një hit. E gjitha që duhej të bënit ishte të dinit mirë dhe të mund të luanit melodinë. Disa nga këto këngë ishin të lehta, disa jo. Kam pasur një ndjenjë të natyrshme për baladat e lashta dhe për vendin e dëshpëruar, por gjithçka tjetër kisha  mësuar nga e para. Isha duke luajtur për turma të vogla, ndonjëherë jo më shumë se katër ose pesë vetë në një dhomë ose në një cep të rrugës. Disa këngë ishin intime, disa që duhej të bërtisnin për t’u dëgjuar.

Unë thjesht i adhuroja ato, e dija retorikën!

Por kisha edhe diçka tjetër. Kam pasur parime dhe ndjeshmëri dhe një pamje të informuar të botës. E kisha pasur atë për një kohë të gjatë. Mësova gjithçka në shkollën e ciklit të lartë: “Don Kishoti”,” Ivanhoe” , “Robinson Cruzo”, “Udhëtimet e Gulliver”, e shumë tjera lexime tipike të ciklit të lartë që ju dha një mënyrë për të parë jetën të gjithë neve që i lexuam. Një kuptim të natyrës njerëzore dhe një standard për të matur gjërat. Kam marrë gjithçka me vete kur fillova të shkruaj tekstet. Temat nga ato libra u bënë pjesë e pandashme në shumë nga këngët e mia, qoftë me vetëdije ose pa dashje. Doja të shkruaja këngë ndryshe nga çdokush që dëgjoi ndonjëherë, dhe këto tema ishin themelore.

Libra të veçantë që më kanë marr me vete që kur i kam lexuar në shkollë të mesme janë “Moby Dick”, “Të qetë në Frontin Perëndimor” dhe “Odisea”.

“Moby Dick” është një libër interesant, një libër i mbushur me skena të dramës së lartë dhe dialogut dramatik. Libri bën kërkesa për ju. Komploti është i drejtpërdrejtë. Kapiteni i një anijeje që quhet Pequo, një egomaniak me këmbë që ndiqte armikun e tij, balenë e madhe të bardhë, Moby Dick, që mori këmbën. Ai e ndjek atë nga rruga e Atlantikut rreth majës së Afrikës dhe në Oqeanin Indian. Ai ndjek balenë rreth të dy anëve të tokës. Është një qëllim abstrakt, asgjë konkrete apo të përcaktuar. Ai e quan Moby perandori, e sheh atë si mishërim të së keqes. Ashabi ka një grua dhe fëmijë në Nantucket. Ju mund të parashikoni se çfarë do të ndodhë.

Ekuipazhi i anijes është i përbërë nga njerëz të racave të ndryshme dhe secili prej atyre që e sheh balenën do t’i jepet shpërblimi i një monedhe ari. Shumë simbole të zodiakut, alegori fetare, stereotipa. Ashabi takon anije të tjera për gjueti balenash, i shtyn kapitenët për detaje rreth Moby-it. E kanë parë atë? Ka një profet të çmendur, Gabrieli, në një nga anijet, dhe ai parashikon dënimin e Akabit. Thotë Moby është mishërimi i një perëndie Shaker, dhe se çdo marrëdhënie me të do të çojë në katastrofë. Ai thotë se për Kapiten Ahab, kapiten tjetër i anijes, kapiten Boome  humbi një krah për Moby. Por, ai e toleron këtë dhe ai është i lumtur që ka mbijetuar. Ai nuk mund ta pranojë epshin e Akabit për hakmarrje.

Ky libër tregon se si njerëzit e ndryshëm reagojnë në mënyra të ndryshme për të njëjtën përvojë. Një shumë e “Dhiatës së Vjetër”, alegoria biblike: Gabriel, Rachel, Jeroboam, Bildah, Elijah. Emra paganë gjithashtu: Tashtego, Flask, Daggoo, Fleece, Starbuck, Stubb, Vreshti i Martës. Paganët janë adhurues të idhujve. Disa adhurojnë shifra të vogla dylli, disa shifra prej druri. Disa adhurojnë zjarr.

Pequod është emri i një fisi indian. Moby Dick është një përrallë detare. Një nga burrat, transmetuesi, thotë, “Më thirrni Ishmael.” Dikush e pyet atë nga është ai dhe ai përgjigjet, “Nuk është në ndonjë hartë, sepse  vendet e vërteta nuk janë kurrë.”

Stubbi nuk jep asnjë rëndësi për asgjë, thotë se gjithçka është e paracaktuar. Ishmaeli ishte në një anije me vela gjithë jetën e tij. Thirret anijet me vela Harvard dhe Yale. Ai e mban distancën nga njerëzit. Një typhoon hits Pequod. Kapiten Ahab mendon se është një shenjë e mirë. Starbuck mendon se është një shenjë e keqe, e konsideron vrasjen e Ahabit. Sapo të mbarojë stuhia, një anëtar i ekuipazhit bie nga hajati i anijes dhe mbytet, duke parathënë se çfarë do të ndodhë. Një prift klerik, i cili është në të vërtetë një biznesmen i etur për gjak, i thotë Flask: “Disa njerëz që marrin plagë janë çuar te Perëndia, të tjerët janë çuar në hidhërim”. Çdo gjë është e përzier.

Të gjitha mitet: Bibla e krishterë judaike, mitet hinduse, legjendat britanike, Shën Gjergji, Perseus, Hercules, të gjithë janë balena. Mitologjia greke, biznesi i rëndë i prerjes së një balene. Shumë fakte në këtë libër, njohuri gjeografike, vaj balenë, të mira për kurorëzimin e familjeve fisnike – fisnike në industrinë e gjuetisë balenare. Vaji i balenës përdoret për të vajosur mbretërit. Historia e balenës, frenologjisë, filozofisë klasike, teorive pseudo-shkencore, arsyetimi për diskriminim, gjithçka që hidhet dhe asnjë prej tyre vështirë se është racionale. Lartësia, rrugaçi, ndjekja e iluzionit, ndjekja e vdekjes, balena e madhe e bardhë, e bardhë si ari polar, i bardhë si një burrë i bardhë, perandori, nemesi, mishërimi i së keqes. Kapiteni i çmendur i cili në të vërtetë humbi këmbët e tij më parë duke u përpjekur për të sulmuar Moby me një thikë.

Kur Starbuck i tregon Akabit se ai duhet të lejojë që të kalojë kohët e shkuara, kapiteni i zemëruar i kthehet mbrapa, “Mos më fol për blasfemi burrë, do ta godis diellin nëse më fyen”. Akabi gjithashtu është poet i elokuencës. Ai thotë, “Rruga drejt qëllimit tim fiks është hedhur me shina hekuri mbi të cilat shpirti im është i kërcitur”. Ose këto linja, “Të gjitha objektet e dukshme janë vetëm maska ​​kartoni”. Frazat poetike të kuotuara që nuk mund të rrahin.

Së fundi, Ahab spote Moby,dalin.Akabi është pagëzuar me gjak. Moby sulmon anijen e Akabit dhe e shkatërron atë. Ditën tjetër, ai e sheh përsëri Moby-in. Boats janë ulur përsëri. Moby sulmon përsëri anijen e Akabit. Ditën e tretë hynë një anije tjetër. Më shumë alegori fetare. Ai është ringjallur. Moby sulmon një herë më shumë, duke sulmuar Pequod dhe duke e zhytur atë.

Ishmaeli mbijeton. Ai është në det duke lundruar në një arkivo, dhe kjo ka të bëjë me të. Kjo është e gjithë historia. Tema dhe gjithçka që nënkuptohet në këngët e mia.

“Të gjithë të qetë në Frontin Perëndimor” ishte një tjetër libër që më ka ndjekur mua gjithmonë . Është një histori horrori. Ky është një libër ku e humbni fëmijërinë tuaj, besimin tuaj në një botë kuptimplotë dhe shqetësimin tuaj për individët. Ju jeni mbërthyer në një makth, duke thithur një vorbull misterioze të vdekjes dhe dhimbjes. Ju jeni duke mbrojtur veten nga eliminimi. Ju po fshiheni nga faqja e dheut. Njëherë e një kohë ju ishit një i ri i pafajshëm me ëndrra të mëdha për të qenë një pianist koncertesh. E keni dashur jetën dhe botën, por tani po e grisni atë në copa.

Ditë pas dite, juve ju kafshojnë krimbat dhe ju pijnë gjakun tuaj. Ju jeni një kafshë, sepse nuk përshtatesh kudo dhe me këdo. Shiu në rënie është monoton. Ka sulme të pafundme, gaz helmues, gaz nervor, morfinë, djegie të rrymave të benzinës, pastrim dhe gërvishtje për ushqim, grip, tifo, dizenteri. Jeta po i copëton të gjithë rreth jush, dhe predhat janë fishkëllimë. Ky është rajoni më i ulët i ferrit. Tela me gjemba, llogore të mbushura me mira, minjtë që hanin zorrët e njerëzve të vdekur, hendeqe të mbushura me ndotje dhe jashtëqitje. Dikush bërtet, “Hej, ti atje, qëndro dhe lufto”.

Kush e di se sa kohë do të vazhdojë kjo rrëmujë? Lufta nuk ka kufizime. Ju jeni duke u asgjësuar, dhe se këmbët e tua janë duke u gjakosur shumë. Ju keni vrarë një njeri dje, dhe i keni folur kufomës së tij. Ju i thoni atij pasi kjo të mbarojë, do të kaloni pjesën tjetër të jetës duke u kujdesur për familjen e tij. Kush përfiton këtu? Udhëheqësit dhe gjeneralët fitojnë famë, dhe shumë të tjerë përfitojnë financiarisht. Por, mos harroni ju po bëni punë të pista.

Një nga shokët e tu thotë: “Prit një minutë, ku po shkon?” Dhe ju thoni, “Më lini të qetë, do të kthehem për një minutë”. Pastaj ju dilni jashtë në pyllin e vdekjes duke gjuajtur për një copë sallam. Ju nuk mund të shihni se si dikush në jetën civile ka ndonjë lloj qëllimi në të gjitha sferat e jetës. Të gjitha shqetësimet e tyre, të gjitha dëshirat e tyre, asesi nuk mund t’i kuptoni.

Më shumë helikopterë, më shumë pjesë të trupave që varen nga tela, më shumë armë dhe këmbë dhe kafka ku fluturat fluturojnë mbi dhëmbë, plagë më të tmerrshme, qelb që dalin nga çdo pore, plagë të mushkërive, plagë tepër të mëdha për trupin, defektet e trupave, dhe trupat e vdekur duke bërë zhurmë të heshtur. Vdekja është kudo. Asgjë tjetër nuk është e mundur. Dikush do t’ju vrasë dhe do të përdorë trupin tuaj të vdekur për praktikë të synuar. Çizme, gjithashtu. Ata janë posedimi juaj i çmuar. Por së shpejti ata do të jenë në këmbët e dikujt tjetër.
Charlie Poole nga Karolina e Veriut kishte një këngë që lidhej me të gjitha këto. Është quajtur “Ti nuk po flet për mua”

Pashë një shenjë në një dritare që dilte një ditë në qytet.
Bashkohuni me ushtrinë, shihni botën është ajo ka për të thënë.
Ju do të shihni vende emocionuese me një ekuipazh të këndshëm,
Do të takoni njerëz interesantë dhe do të mësoni t’i vrisni gjithashtu.
Oh, nuk po flet me mua, nuk po flet me mua.
Mund të jem i çmendur dhe të gjithçka.
Ti nuk po flet për mua, ti nuk më flet.
Më vrisni me një armë nuk tingëllon si argëtim.
Ti nuk po flet për mua.

 “Odisea” është një libër i madh, temat e të cilit kanë punuar në baladat e shumë këngëtarëve: “Homeward Bound”, ” Green Grass of Home”, “Home on the Range” dhe këngët e mia, gjithashtu.

Odiseja është një ngjarje e çuditshme dhe aventureske e një burri të rritur që përpiqet të kthehet në shtëpi pasi luftoi në një luftë. Ai është një udhëtim i gjatë për në shtëpi, dhe është i mbushur me kurthe dhe gracka, është i mallkuar. Goditje të mëdha të gurëve gërmojnë barkën e tij. Ai i zemëron njerëzit që nuk duhet. Ka ekipe të vështira në ekuipazhin e tij. Tradhti. Njerëzit e tij kthehen në derra dhe pastaj kthehen në burra të rinj e më të bukur. Gjithmonë përpiqet të shpëtojë dikë. Është njeri i udhëtimit, por po bën shumë ndalesa.

Ai është bllokuar në një ishull të shkretë, po gjen shpella të shkreta dhe po fshihet në to. Po takohet me gjigantët që thonë, “Unë do t’ju ushqej për herë të fundit”, por shpëton nga ta! Po përpiqet të kthehet në shtëpi, por ai është hedhur dhe u kthye nga erërat. Erëra të pakrahasueshme, erëra të ftohta, erë armiqësore. Ai udhëton larg, dhe pastaj ai kthehet në shpinë.

Gjithmonë është paralajmëruar për gjërat që do të vijnë në vazhdim. Ka dy rrugë për të marrë, dhe ato janë të dyja të këqij, të rrezikshme. Fillimisht ju mund të mbyteni dhe nga ana tjetër ju mund të vdisni nga uria.

Odisea shkon në ngushticat e ngushta me vorbulla shkumore që e gëlltisin atë. U takon dreçër me gjashtë koka me zile të mprehta, por Perëndia dhe Zotat e mbrojnë atë, por disa të tjerë duan ta vrasin. Ai është rraskapitur, bie në gjumë, dhe  është zgjuar nga tingujt e të qeshurit. Tregon historinë e tij për të huajt, ka kaluar njëzet vjet. Ai u çua dikur dhe u largua. Droga është hedhur në verën e tij. Ka qenë një rrugë e vështirë për të udhëtuar.

Pra, çfarë do të thotë kjo? Unë dhe shumë kompozitorë të tjerë jemi ndikuar nga këto tema të njëjta dhe pikërisht këto tema mund të nënkuptojnë shumë gjëra të ndryshme. Nëse një këngë të lëviz, kjo është e gjitha që është e rëndësishme. Unë nuk duhet të di se çfarë do të thotë një këngë. Unë kam shkruar të gjitha llojet e gjërave në këngët e mia. Në fakt,  nuk merakosem për këtë se çfarë do të thonë të tjerët. Kur Melville vendosi të gjitha testamentet e tij të vjetër, referencat biblike, teoritë shkencore, doktrinat protestante dhe të gjitha ato njohuri për detin dhe anijet me vela dhe balenat në një histori, unë nuk mendoj se ai ka qenë i shqetësuar për këtë!

Edhe John Donne, poeti-prift që jetonte në kohën e Shekspirit, shkroi këto fjalë: “Sestos dhe Abidos të gjinjve të saj, jo dy të dashuruar, por dy dashuri, foletë”. Unë nuk e di se çfarë do të thotë. Por kjo tingëllon mirë, pra edhe këngët e mia duken mirë.

Kur Odiseu viziton luftëtarin e famshëm Achilles në nëntokën, Akili i cili tregton një jetë të gjatë plot paqe dhe kënaqësi për një të shkurtër plot nder dhe lavdi – tregon Odiseu. “Sapo vdiqa, kjo është e gjitha.” Nuk kishte asnjë nder. Asnjë pavdekësi. Dhe, nëse do të kishte mundësi, do të zgjidhte të kthehej dhe të ishte skllav i përvuajtur tek një fermer qiramarrës në Tokë sesa të ishte ai që ishte, një mbret në vendin e të vdekurve  se pavarësisht nga vështirësitë e jetës së tij, ato ishin të preferuara për të qenë këtu në këtë vend të vdekur.

Kjo është ajo që këngët janë shumë. Kënga jonë është e gjallë në tokën e të gjallëve, por, këngët janë ndryshe nga literatura. Ata kanë për qëllim të këndohen, të mos lexohen. Fjalët në dramat e Shekspirit duhej të vepronin në skenë. Ashtu si tekstet në këngë kanë për qëllim të këndohen, jo të lexohen në një faqe. Unë shpresoj që disa prej jush të kenë shansin të dëgjojnë këto tekste në mënyrën se si ata kishin për qëllim të dëgjoheshin: në koncert ose në inçizim megjithatë njerëzit duhet të dëgjojnë këto këngë në këto  ditë. Unë  po kthehem edhe njëherë te Homeri, i cili thotë, “Këndo në mua, oh Muse, dhe përmes meje trego historinë”./gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë