Loading…

Blinken në Senat: Kemi një moment pozitiv, jam angazhuar personalisht me Kurtin e Vucic

  • 23/03/2023 | 14:41

Blinken në Senat: Kemi një moment pozitiv, jam angazhuar personalisht me Kurtin e Vucic

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, para Komitetit të Senatit është pyetur edhe për marrëveshjen e fundit mes Kosovës dhe Serbisë nga senatorja demokrate, Jeanne Shaheen.


Ai foli edhe për mbështetjen që dy udhëheqësit e vendeve duhet të kenë tash për të zbatuar marrëveshjen, derisa iu drejtua asaj, duke i thënë se mbështetja e tyre do të ishte e dobishme për të arritur këtë qëllim.

“Për këtë jam angazhuar në shumë raste edhe kryeministrin Kurti, edhe presidentin Vuciq. Kështu që mendoj se ka një moment pozitiv. Por për çështjen tuaj, mendoj se do të ishte jashtëzakonisht e dobishme nëse në angazhimet tuaja me, për shembull, parlamentarët në të dy vendet, mbështetja e qartë e Kongresit të Shteteve të Bashkuara për të ecur përpara dhe për zbatimin e këtyre marrëveshjeve, mendoj se mund të jetë kritike. Dhe në një farë mase, për shembull, të dy udhëheqësit duhet të navigojnë në dallimet e opinioneve në legjislaturat e tyre për këtë. Unë mendoj se zëri juaj për këtë mund të bëjë një ndryshim të vërtetë. Kështu që unë do ta inkurajoja fuqimisht këtë, si dhe në angazhimet tuaja me vetë udhëheqësit”, tha ai, përcjellë express.

Ndërkaq, Shaheen konfirmoi këtë, duke shprehur gatishmëri për mbështetje.

“Unë sigurisht mendoj se ka shumë interes nga ana e anëtarëve të këtij komiteti për ta bërë këtë dhe për të menduar se si ne mund të mbështesim zbatimin e marrëveshjes në të vërtetë”.

Shaheen u interesua edhe për rolin e SHBA-së për të lëvizur nga qëndrimi kundërshtues pesë shtetet e BE-së për pavarësinë e Kosovës.

Në përgjigje, Blinken dha sinjale pozitive për Kosovën.

“Unë gjithashtu mendoj se kjo marrëveshje, përsëri, nëse supozojmë se ecën përpara, në fakt na vendos në një rrugë drejt njohjes nga këto vende. Tani, vetë Serbia, kjo mund të jetë një çështje tjetër për ca kohë, por nëse ata arrijnë të normalizojnë marrëdhëniet, kjo, mendoj, do të kishte efekte shumë pozitive vetëm ditë pas dite. Dhe mendoj se përfundimisht do të arrijmë atje. Por për pesë vendet mosnjohëse, fakti që të dyja vendet kanë arritur tani këtë marrëveshje dhe duke supozuar se do ta zbatojnë atë, mendoj se do t’i shtyjë ato drejt njohjes”, theksoi ai

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë