Loading…

Blindohet Meka nga forca të shumta policore (VIDEO)

  • 24/06/2017 | 01:09

Blindohet Meka nga forca të shumta policore (VIDEO)
Forcat e sigurisë në Arabinë Saudite janë kundërpërgjigjur ndaj komploti terrorist të premten të cilët kanë synuar Xhaminë e Madhe në Mekë, tha zëdhënësi i sigurimit të Ministrisë së Brendshme Saudite, Mansour al-Turki.


Forcat e sigurisë thanë se operacioni ishte planifikuar nga tre grupe terroriste, dy me bazë në Mekë dhe një në Jeddah, transmeton TetovaSot.

“Sulmi kishte për qëllimi besimtarët në xhami” tha ai.

Operacioni i parë u pengua në Mekë në rrethin e Assila, ndërsa i dyti u pengua në lagjen Ajyad al-Masafi.

Një bombardues vetëvrasës, i cili u fsheh në një shtëpi në lagjen Ajyad, hapi zjarr ndaj forcave të sigurisë dhe refuzoi të vepronte në përputhje me thirrjet për t’u dorëzuar. Më vonë, ai shpërtheu veten me eksploziv.

Gjashtë vetë u plagosën dhe pesë anëtarë të forcave të sigurisë u plagosën lehtë.

Forcat e sigurisë arrestuan pesë prej të akuzuarve, duke përfshirë një grua, të cilët aktualisht janë duke u hetuar./Gazeta Metro/

https://www.youtube.com/watch?v=NjFznjGKrIo

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë