Loading…

Bjellorusia u dërgon ftesa qytetarëve, që të angazhohen në shërbim ushtarak të detyrueshëm

  • 17/03/2022 | 09:42

Bjellorusia u dërgon ftesa qytetarëve, që të angazhohen në shërbim ushtarak të detyrueshëm

Shteti i Bjellorusisë ka marrë një vendim që të i thërrasë masivisht qytetarët e sajë në shërbim të detyruar ushtarak, shkruan Gazeta Metro.


Ftesa të tilla tashmë iu kanë mbërritur qytetarëve atje shkruan mediumi ukrainas i lajmeve NEXTA.

Bjellorusia vazhdon të mbetët mbështetësi më i madh i Rusisë në agresionin që ka ndërmarrë kjo e fundit ndaj shtetit fqinj Ukrainës.

Në territorin Bjellorus për muaj të tërë janë pozicionuar mijëra trupa ruse, që për synim kanë pushtimin e kryeqytetit Kiev.

Ndër sulmet e para me artileri të rëndë ushtarake janë zhvilluar nga bazat ruse mbi Ukrainën në ditën e parë agresionit.

Ditë më parë zyrtarët bjellorusë njoftuan se nuk kanë kërkesë që ata të përfshihen ose ti shpallin luftë fqinjit të tyre jugorë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë