Loading…

Bislimi gjen kohë për intervistë për mediumin nga Mikronezia, flet për marrëdhëniet Kosovë-SHBA

  • 06/10/2022 | 16:36

Bislimi gjen kohë për intervistë për mediumin nga Mikronezia, flet për marrëdhëniet Kosovë-SHBA

“Këtu nuk ka pasur kurrë simpati për Rusinë”, thotë zëvendëskryeministri i Kosovës i ngarkuar për integrime evropiane, zhvillim dhe dialog. Aty flitet edhe për zhvillimin dinamik të kryeqytetit të Kosovës.


Bislimi për mediumin Wnet deklaron se Kosova është vendi më pro-amerikan në botë, përcjell lajmi.net.

“Ne mund të jemi kombi më pro-amerikan në botë. Ne u jemi mirënjohës amerikanëve që shpëtuan kosovarët më 1999-ën”, thotë numri dy i qeverisë.

Në të njëjtën kohë, Bislimi thotë se qytetarët e Kosovës nuk i përkrahin veprimet e Rusisë, e cila qysh në fillim ishte kundër aspiratave të Kosovës.

“Këtu nuk ka pasur kurrë simpati për Rusinë. Rusia nuk e njohu pavarësinë e Kosovës në vitin 2008”, deklaroi ai.

Tutje, Bislimi tha se Prishtina është një nga qytetet me zhvillimin më të shpejt në Evropën Juglindore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë