Loading…

Bisedimet me Rusinë, ministri i Jashtëm ukrainas: Ne nuk do të heqim dorë nga asnjë pëllëmbë e territorit tonë

  • 27/02/2022 | 16:26

Bisedimet me Rusinë, ministri i Jashtëm ukrainas: Ne nuk do të heqim dorë nga asnjë pëllëmbë e territorit tonë

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba thotë se Ukraina “nuk do të heqë dorë nga asnjë pëllëmbë territor” pasi ra dakord për bisedimet me Rusinë.


“Ne shkojmë atje [në bisedime] për të dëgjuar se çfarë dëshiron të thotë Rusia, ne po shkojmë pa ndonjë … marrëveshje paraprake se cili mund të jetë rezultati i këtyre bisedimeve. Ne po shkojmë atje për të dëgjuar dhe për të thënë se çfarë mendojmë për këtë luftë dhe veprimet e Rusisë”, tha Kuleba në një fjalim televiziv.

“Nga momenti që bisedimet përfundojnë, [Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër] Lukashenko e siguroi Presidentin Zelensky se asnjë forcë ushtarake bjelloruse nuk do të përdoret kundër Ukrainës,” shtoi ai.

“Mund të shpresojmë vetëm se Lukashenko do t’i qëndrojë fjalës së tij. Dhe nga tani deri në momentin kur këto bisedime të përfundojnë, ne do të vazhdojmë të mbrojmë ashpër vendin tonë, për të mposhtur forcat ruse nëse ato përpiqen të vazhdojnë operacionet e tyre sulmuese.

“Ne do të vazhdojmë t’i mposhtim ata në territoret që ata kanë marrë nën kontrollin e tyre – nuk do të ndalemi derisa të mbrojmë plotësisht vendin tonë. Pra, nuk ka asgjë të keqe të flitet si i tillë, dhe nëse rezultati i këtyre bisedimeve është paqja, kjo duhet përshëndetur.

“Por ne nuk do të, dhe dua ta bëj shumë të qartë, nuk do të heqim dorë nga asnjë pëllëmbë e territorit tonë.”

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë