Loading…

Biseda që mund të shndërrohet në një skandal politik në SHBA: Trump e pranon se ka telefonuar…

  • 23/09/2019 | 14:31

Biseda që mund të shndërrohet në një skandal politik në SHBA: Trump e pranon se ka telefonuar…

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump konfirmoi se ka biseduar për Joe Bidenin me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, gjatë një bisede telefonike në muajin korrik.

Kjo bisedë është në qendër të një skandali politik në Shtetet e Bashkuara, shkruan REL.

Presidenti Trump tha se i ka thënë homologut të tij ukrainas, se “ne nuk duam që njerëz si ish-zëvendëspresidenti Joe Biden, dhe djali i tij”, të kontribuojnë në korrupsionin që po ndodh tashmë në Ukrainë.

Biden është një nga pretendentët kryesor për të marrë nominimin e demokratëve për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në SHBA.

Gazeta The Wall Street Journal raportoi më 20 shtator se Trump e pyeti tetë herë presidentin ukrainas për të shikuar në aktivitetet e Bidenit në Ukrainë.

Në mesin e demokratëve të Kongresit, kjo çështje ngriti pyetje nëse një veprim i tillë është i barasvlefshëm me presionin.

Zyrtarët e Ukrainës kanë thënë se Trump nuk ka bërë presion gjatë bisedës.

Në anën tjetër, kryesuesi i Komitetit të Inteligjencës në Dhomën e Përfaqësuesve, Adam Schiff, tha më 20 shtator, se nëse hetimi tregon se Trump bëri presion ndaj presidentit Zelenskey për të hetuar ish-nënpresidentin Joe Bisden, atëherë votëbesimi ndaj Trumpit do të ishte opsioni i vetëm.

“Nëse presidenti në thelb po e ndalë ndihmën ushtarake, në të njëjtën kohë që po provon të kërcënojë një lider të huaj, për të bërë diçka të paligjshme, për të siguruar njollosjen e kundërshtarit të tij, gjatë një fushate presidenciale, atëherë votëbesimi do të ishte ilaçi i vetëm ndaj asaj që përfaqëson”, ka thënë Schiff.

Rrënjët e skandalit

Rrënjët e këtij skandali na kthejnë prapa në vitin 2014 kur djali i Joe Biden, Hunter Biden, iu bashkua bordit të kompanisë së gazit në Ukrainë “Burisma Holding”, e cila ishte nën hetim.

Joe Biden, që në atë kohë e kishte nën mbikëqyrje Ukrainën si zëvendëspresident i SHBA-së, e akuzoi prokurorin e përgjithshëm ukrainas, Viktor Shokin për dështim në luftimin e korrupsionit.

Avokati personal i presidentit Trump, Rudy Giuliani, tash po e akuzon Bidenin për përjashtimin nga puna të prokurorit Shokin për të ndalur hetimin ndaj kompanisë së gazit, përcjell REL.

Giuliani po përpiqet që Ukraina të nis një hetim ndaj Bidenit.

Mediat ukrainase kanë raportuar se Shokin nuk ka pasur një hetim të hapur ndaj kompanisë së gazit, në kohën kur është larguar nga detyra.

Joe Biden kërkoi që presidenti Trump menjëherë të bëjë publike transkriptin e bisedës me presidentin ukrainas, Volodymir Zelenskey në mënyrë që siç tha, amerikanët të gjykojnë vet për rastin.

Trump që e përshkroi bisedën telefonike kryesisht si “bisedë urimi”, tha se është duke konsideruar ta publikojë atë.

“Unë do të dëshiroja ta bëja këtë, por ju do të jeni paksa të turpëruar nëse e bëj”, u tha ai gazetarëve.

Ukrania: Trump nuk bëri presion

Komitetet e Dhomës së Përfaqësuesve po hetojnë raportet e mediave të cilat pretendojnë se Trump kërcënoi të pezullojë rreth 250 milionë dollarë ndihma ushtarake për Ukrainën, përveç nëse administrata e Zelenskiyt do të hetonte veprimet e Bidenit dhe djalit të tij.

Ndihma ishte pezulluar vetëm disa javë para telefonatës së korrikut, por Shtëpia e Bardhë njoftoi javën e kaluar se do ta jepte atë ndihmë.

Ndihma ka për qëllim të trajnojë dhe pajisë forcat ukrainase, ndërsa ata luftojnë kundër separatistëve të mbështetur nga Rusia në një luftë që zgjati më shumë se pesë vjet, vrau më shumë se 13,000 njerëz dhe shkatërroi një pjesë të madhe të Ukrainës lindore.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Vadym Prystaiko, më 21 shtator mohoi pretendimet se Trump kishte bërë presion ndaj Zelenskiy gjatë telefonatës.

“Unë e di se për çfarë bëhej biseda, dhe unë mendoj se nuk kishte presion”, tha Prystaiko në një intervistë për median Hromadske.

“Kjo bisedë ishte e gjatë, miqësore dhe preku në shumë pyetje, ndonjëherë duke kërkuar përgjigje serioze”, tha ai.

Zyra e presidentit Zelenskiy ende nuk ka komentuar për rastin.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë