Loading…

Birra Belge pjesë e UNESCO-së

  • 30/11/2016 | 19:15

Birra Belge pjesë e UNESCO-së

Herën tjetër që ju do pini një gotë birrë Belge, është e sigurt që është eksperiencë kulturore. UNESCO është duke e bërë birrën pjesë të listës së Trashëgimis Kulturore jo Materiale.

Birra Belge është e njohur në tërë botën për koleksionin e gjerë dhe shijen shumë të thartë, dhe përdoret në shumë qytete, shtete, fshatra të Europës perëndimore.

Historia e Birrës shtrihet me shekuj nga murgjit e mesjetës dhe është festuar në pikturat e Pieter Brueghel , Elderi dhe në këngë të panumërta, trasmeton gazetametro.

Lideri i Brukselin, Rudi Vervoort ka thënë “Birra ka qenë pjesë e shoqërisë sonë që nga koha e lashtë”.

3500

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë