Loading…

Bie papunësia në Amerikë

  • 02/12/2016 | 19:30

Bie papunësia në Amerikë

Krijimi i punësimit shumë dinamik dhe niveli i papunësisë në nivelin më të ulët prej nëntë vitesh në tregun amerikan të punës duket se nuk është prekur aspak nga pasiguritë rreth zgjedhjeve presidenciale të nëntorit.

Shifra me spektakolare e raportit të publikuar sot nga Ministria e Punës përkon me nivelin e papunësisë, që ka rënë me 0,3 pikë në raport me muajin tetor duke arritur në 4,6 për qind, një nivel i paprecedentë që prej gushtit 2007, para se të fillonte kriza financiare botërore, transmeton atsh.

Kjo rënie, që ka habitur krejtësisht analistët, pa dyshim që shihet me shumë zili në eurozonë ku niveli i papunësisë sapo kaloi nën 10 për qind.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë