Loading…

Bie numri i popullsisë në Kosovë

  • 14/12/2016 | 11:22

Bie numri i popullsisë në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës e përkrahur nga projekti i Statistikave të Suedisë, ka mbajtur sot konferencën me temën ‘Gratë dhe burrat në Kosovë’.


Isa Krasniqi, kryeshef ekzekutiv në Agjencinë e Statistikave të Kosovës, ka thënë se  ka rënie të numrit të popullsisë për shkak të numrit të vogël të lindjeve.

Sipas Krasniqit, rezultat i tillë shqetësues qëndron dhe rënia e numrit të popullsisë dhe për shkak të emigrimit.

Ndërsa sipas strukturës gjinore, popullsia e përgjithshme rezidente në vitin 2015 është si vijon:

Burra: 49%

Gra: 50.2%

Mosha mesatare e popullsisë së Kosovës ishte 30.2 vjet, ndërsa jetëgjatësia mesatare në Kosovë është vlerësuar të jetë për gra 79.4 vjet ndërsa për burra 74.1 vjet./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë