Loading…

Bie niveli i ujit në Badovc

  • 02/07/2022 | 22:30

Bie niveli i ujit në Badovc

Temperaturat e larta kanë mbizotëruar në vendin tonë.


Shenjat tregojnë se këtu ndalohet peshkimi dhe noti. Por pamjet nga liqeni i Badovcit, dëshmojnë të kundërtën. Për t’i tejkaluar temperaturat e larta, qytetarët po detyrohen t’i thyejnë rregullat.

Peshkimi dhe noti ka vazhduar normalisht të shtunën.

Qytetarët që vijnë këtu kanë parë se ka disa ditë që ka rënë niveli u ujit në këtë liqe nga i cili furnizohet një pjesë e rajonit të Prishtinës.

E këto janë pamjet që tregojnë se deri ku ka qenë niveli i ujit.

Kurse tash ai ka rënë 7 metra e gjysmë nën nivelin maksimal.

Zëdhënësja e kompanisë rajonale të ujësjellësit “Prishtina” ka thënë që gjendja e liqenit nuk është e mirë.

Problematikë tjetër është edhe keqpërdorimi i ujit nga kyçet ilegale.

Mjeku tutje tregon edhe për masat e ndërmarra në rastet e tilla.

Përveç thatësisë klimatike e keqpërdorimeve të ujit, ekologia Egzona Shala thotë se si shtet Kosova nuk ka ujë të mjaftueshëm.

Ndërsa sipas Shalës qytetarët duhet të fitojnë shprehinë e mbledhjes së ujit.

Ndryshe nga Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” apelohet që të shfrytëzohet uji i pijshëm vetëm për higjienë në mënyrë që të bëhet shpërndarje e barabartë për të gjitha pikat furnizuese.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë