Loading…

Biden me masa të reja kundër dhunës me armë

  • 08/04/2021 | 08:07

Biden me masa të reja kundër dhunës me armë

Presidenti i SHBA-së Joseph Biden do të paraqesë nesër një seri masash që synojnë luftimin e dhunës me armë.


Ai kështu do të zbatojë premtimin parazgjedhor për të futur kufizime më të rrepta në mbajtjen e armëve, raporton AP, duke iu referuar një burimi anonim i cili është i njohur me planet.

Biden pritet të publikojë rregullore më të rrepta që përfshijnë eliminimin e tregut për të ashtuquajturat armë të improvizuara, si dhe kontrolle më të rrepta për blerësit e armëve.

Në Shtetet e Bashkuara, armët e zjarrit, të cilat bëhen edhe në shtëpi, për shembull një pistoletë e papërfunduar pa një numër serik, sipas ligjit aktual, mund të shiten pa kontroll sigurie.

Biden gjithashtu planifikon të emërojë kandidatin e tij për kreun e Agjencisë së Alkoolit, Duhanit dhe Armëve të Armëve (ATF) i cili do të jetë kryesor për zbatimin e ligjeve të armëve.

ATF nuk ka pasur një drejtor të përhershëm që nga viti 2015, dhe agjencia aktualisht drejtohet nga drejtoresha e përkohshme Regina Lombardo.

Biden po përballet me presion në rritje për të vendosur kufizime të rrepta në bartjen e armëve pas një serie të shtënash në të gjithë Shtetet e Bashkuara në kohët e fundit, në të cilat shumë njerëz janë vrarë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë