Loading…

Biden javën e ardhshme nënshkruan një faturë të re 430 miliardë dollarëshe për klimën

  • 13/08/2022 | 09:01

Biden javën e ardhshme nënshkruan një faturë të re 430 miliardë dollarëshe për klimën

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka njoftuar se ai do të nënshkruajë në ligj javën e ardhshme një faturë prej 430 miliardë dollarësh të faturuar si paketa më e madhe e ndryshimeve klimatike në historinë e SHBA, e krijuar për të reduktuar emetimet e gazrave serrë dhe për të ulur kostot mjekësore.


“Dhe ndërsa planifikoj të nënshkruaj ligjin kundër inflacionit në ligj javën e ardhshme, ne do të mbajmë një festë në Shtëpinë e Bardhë më 6 shtator për të nderuar atë projektligj historik”, shkroi Biden në Twitter.

Më herët të premten, dhoma e ulët e Kongresit të SHBA miratoi një projekt-ligj mbi ndryshimet klimatike, kujdesin shëndetësor dhe taksat, i quajtur në mënyrë bisedore projekt-ligj deflacioni, ndërsa Senati e bëri këtë të dielën.

Nga shuma e planifikuar, 370 miliardë dollarë do të shkojnë për luftimin e ndryshimeve klimatike, legjislacioni më bujar i ndryshimeve klimatike i miratuar nga Kongresi deri më tani.

Projektligji u ofron bizneseve dhe familjeve miliarda stimuj për të blerë automjete elektrike dhe pajisje me efikasitet energjetik, si dhe inkurajon investime të reja në energjinë e erës dhe diellore që do të dyfishonin sasinë e kapaciteteve të reja të prodhimit të energjisë së pastër.

Kjo do të ndihmonte SHBA-në të arrinte në rrugën e duhur për të përmbushur zotimin e saj për të përgjysmuar emetimet e gazrave serrë nën nivelet e vitit 2005 deri në vitin 2030.

Ligji i ri synon gjithashtu të reduktojë kostot e barnave për qeverinë, punëdhënësit dhe pacientët, me një ndryshim kryesor që është një dispozitë që lejon planin federal shëndetësor Medicare të negociojë çmime më të ulëta të barnave me recetë.

Çmimet e negociuara për 10 barnat më të shtrenjta të Medicare do të zbatohen duke filluar nga viti 2026 dhe numri i tyre do të rritet deri në 20 në vit në vitin 2029. Është vlerësuar se Medicare mund të kursejë 101.8 miliardë dollarë gjatë 10 viteve duke negociuar çmimet e barnave.

Ligji anashkalon gjithashtu vendosjen e akcizave të reja që do të paguhen për blerjen e aksioneve, të cilat pritet të mbledhin 70 miliardë dollarë shtesë të ardhura tatimore në vit.

Përpara votimit për atë propozim ligjor në dhomën e ulët të Kongresit, Bashkimi Evropian dhe Koreja e Jugut paralajmëruan SHBA-në se ky ligj, i cili mbështet blerjen e automjeteve elektrike, mund të diskriminojë automjetet e prodhimit të huaj, gjë që shkel rregulloret e Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT).

Në veçanti, ata theksuan se ligji i ri parashikon ndalimin e përdorimit të kredive tatimore për blerjen e automjeteve elektrike që nuk janë montuar në Amerikën e Veriut, si dhe ndalimin e përdorimit të komponentëve të baterive dhe mineraleve të rralla me origjinë nga Kina. .

“Ne mendojmë se diskriminon prodhuesit e huaj në krahasim me ata amerikanë. Sigurisht, kjo do të thotë se është gjithashtu e papajtueshme me OBT-në,” tha të premten zëdhënësja e Komisionit Evropian Miriam Garcia Ferrer.

Koreja e Jugut shprehu shqetësimin të enjten se propozimi i SHBA mund të shkelë rregullat e OBT-së dhe një marrëveshje dypalëshe të tregtisë së lirë. Ministria e Tregtisë e Koresë së Jugut tha në një deklaratë se u kishte kërkuar autoriteteve tregtare amerikane të lehtësojnë kërkesat për komponentët e baterive dhe montimin e automjeteve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë