Loading…

Bërxollat në jogurt: Drekë me shije të mrekullueshme

  • 04/02/2023 | 13:00

Bërxollat në jogurt: Drekë me shije të mrekullueshme

Dreka e shijshme dhe e lehtë do të jetë shpejt në tryezën tuaj.


Kombinimi i jogurtit dhe i mishit të bardhë thjesht është fenomenal.

Përbërësit:

– 500 g mish të bardhë të gjelit të detit apo të pulës,
– 4 dl jogurt,
– 100 g kaçkavall
– 100 g thërrmija buke,
– 2 lugë majdanoz,
– sipas shijes: piper, kripë,
– pak vaj.

Përgatitja:

Kaçkavallin grijeni trashë në rende, majdanozin priteni imët, ndërkaq mishin priteni në formë bërxollash.

Në një enë të përshtatshme përzieni kaçkavallin, majdanozin dhe thërrmijat e bukës.

Bërxollave qitni piper dhe kripë sipas shijes, njomni në jogurt dhe rrotulloni në kaçkavallin e grirë.

Enën rezistuese ndaj zjarrit lyejeni me vaj, radhisni bërxollat, pjesën e mbetur të jogurtit dhe përbërjen për njomje qiteni sipër tyre dhe mbuloni me folie alumini.

Ju bëftë mirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë