Loading…

Bërnabiqit i kërkohet të mos e emërojë përsëri Vulinin ministër

  • 06/10/2020 | 12:13

Bërnabiqit i kërkohet të mos e emërojë përsëri Vulinin ministër

Komiteti i Avokatëve për të Drejtat e Njeriut i ka kërkuar kryeministres Ana Brnabiq që në qeverinë e re të mos e emërojë Aleksander Vulinin ministër të Mbrojtjes shkaku i deklaratave fyese për shqiptarët.


Sipas këtij komiteti, Aleksander Vulin vazhdimisht I ka quajtur shqiptarët si “shiptars” gjatë mandatit të tij si ministër i Drejtësisë dhe qëllimisht gjatë bisedimeve Kosovë-Serbi, ai ka fyer dinjitetin e minoritet shqiptar në Serbi, shkruan Danas.

Ministria e Mbrojtjes që drejtohet nga Aleksander Vulin përmes një komunikate zyrtare ka përdorur termin racist “shiptarima” duke iu referuar shqiptarëve.

Kjo deklaratë ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë