Loading…

BE’ja nënë për Serbinë, njerkë për Kosovën

  • 16/12/2016 | 16:05

BE’ja nënë për Serbinë, njerkë për Kosovën

Inciativa Qytetare për Veprim (IQV), ka organizuar një aksion simbolik, duke kundërshtuar ndërtimin e murit në Mitrovicë, para zyrës së BE-së në Kosovë.

IQV-ja e ka konsideruar BE-në si një nënë të mirë për Serbinë dhe njerkë të keqe për Kosovën.

“BE-ja duke ja dhënë liberalizimin serbisë, duke i hapur rrugët për integrim në BE, duke i dhënë ndihma ekonomike dhe financiare, duke bërë investime atje po bëhet si nënë e mirë për sërbinë ndërsa kosovës po ja mohon liberalizmin, integrimin, na ka sjellë Eulexin për me na dënu ushtarët e UÇK, po e bënë Gjykatën Speciale për me e dënu luftën e UÇK, po na imponon demarkacionin, po na detyron më e bo asociacionin e komunave dhe mbi të gjitha nuk po arreston politikanët  e korruptuar, dhe ndaj kosovës po sillet si njerkë e keqe”, thuhet në deklaratën e tyre.

Sipas IQV-së edhe Qeveria e Kosovës është bashkëpuntore, dhe për këtë arsye ata do të bëjnë aksione kundërshtuese edhe ndaj Qeverisë.

Ata gjithashtu kanë thënë se “Ne sot po e refuzojmë dhe kundërshtojmë politikisht këtë BE, sepse ne kemi nevojë dhe duam një tjetër BE. Një që na ndihmon të zhvillohemi si shoqëri, që na ndihmon në zhvillimin e ekonomisë, arsimit dhe shëndetësisë”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë