Loading…

BE’ja i reagon Daut Haradinajt

  • 10/04/2017 | 16:15

BE’ja i reagon Daut Haradinajt

Deklaratat e deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, i cili ka thënë se nëse Ramush Haradinaj ekstradohet në Serbi, atëherë ai do t’iu përgjigjet shteti serb me luftë, po shihen si kërcënim nga ana e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë.


Zyra e Bashkimit Evropian, përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka dënuar deklaratat kërcënuese për komunitetet, të cilat nxisin urrejtje ndëretnike.

 

“BE dënon deklaratat kërcënuese ndaj komuniteteve dhe etnive të tjera. Ato nxisin gjuhën e urrejtjes te minoritetet, pengojnë pajtimin si dhe dialogun”, ka shkruar zyra e BE’së.

“Munden me na fut në luftë, asgjë tjetër. Unë nuk e di për të tjerët, por unë e di për vete se në rast se gabojnë dhe bëjnë kësi veprime, atëherë të bëhen gati për tema më serioze. Nëse e duan Kosovën etnikisht pa serbë, atëherë le të bëjnë hajgare”, kishte thënë Haradinaj në një emision televiziv në RTV Dukagjini.

Pas kësaj, të shtunën pati reaguar edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie i cili e quajti deklaratën e Haradinajt si kërcënim për spastrim etnik, dhe se një gjuhë e tillë, sipas tij, nuk ka vend në Evropë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë