Loading…

BE reagon me deklaratë të ashpër: Zgjedhjet e parakohshme të shpallen sa më shpejt, dështimi i de-përshkallëzimit sjellë pasoja

  • 03/06/2023 | 14:01

BE reagon me deklaratë të ashpër: Zgjedhjet e parakohshme të shpallen sa më shpejt, dështimi i de-përshkallëzimit sjellë pasoja

Përfaqësuesei i Lartë i BE’së Josep Borrell, përmes një deklarate të përbashkët kanë reaguar rreth zhvillime të fundit në veri të vendit, kanë dënuar ashpër aktet e dhunës kundër qytetarëve, trupave të KFOR-it, forcave të rendit dhe mediave në veri të Kosovës, duke shtuar se dhuna mund të ishte shmangur. Gjithashtu kanë bërë thirrje që Serbia dhe Kosova të përmbahen nga çdo veprim i mëtejshëm i pakoordinuar dhe se qetësia duhet të rivendoset urgjentisht, dhe se dështimi për de-përshkallëzim do ketë pasoja negative, shkruan Gazeta Metro.


Në deklaratën e përfaqësuesit të lartë të BE’së, kërkohet që pa kushte të dhe menjëherë Kosova dhe Serbia ë marrin masa për të de-përshkallëzuar situatën dhe të përmbahen nga veprimet e mëtejshme të pakoordinuara.

“Ne i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë dhe pa kushte të marrin masa për të de-përshkallëzuar, të ndalojnë përdorimin e retorikës përçarëse dhe të përmbahen nga çdo veprim i mëtejshëm i pakoordinuar. Qetësia duhet të rivendoset urgjentisht. Bashkimi Evropian është i gatshëm të zbatojë masa të vendosura. Dështimi për të de-përshkallëzuar tensionet do të çojë në pasoja negative”, thuhet ndër të tjera në deklaratë.

Gjithashtu kërkohet nga Kosova që pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të ndërtesave komunale, dhe që kryetarët e komunave t’i kryejnë përkohësisht detyrat e tyre në objekte të alternative dhe jo në ato komunale.

Tutje theksohet mbajtja e zgjedhjeve ë parakohshme sa më shpejtë në të katër komunat.

Presim që Kosova të veprojë në mënyrë jo shkallëzuese dhe të pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të ndërtesave komunale në veri të Kosovës. Kryetarët e komunave duhet t’i kryejnë përkohësisht detyrat e tyre në objekte të ndryshme nga ndërtesat komunale. Zgjedhjet e parakohshme duhet të shpallen sa më shpejt në të katër komunat dhe të organizohen në mënyrë plotësisht gjithëpërfshirëse. Presim që serbët e Kosovës të marrin pjesë në këto zgjedhje.

Deklaratë e Përfaqësuesit të Lartë në emër të BE-së për zhvillimet e fundit

Bashkimi Evropian dënon në termat më të ashpër aktet e dhunshme kundër qytetarëve, trupave të KFOR-it, forcave të rendit dhe mediave në veri të Kosovës. Dhuna mund të ishte shmangur dhe duhet shmangur në të ardhmen.

Bashkimi Evropian qëndron fuqishëm pas misionit të NATO-s KFOR dhe misionit të BE-së EULEX në përmbushjen e mandateve të tyre përkatëse.

Ne i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë dhe pa kushte të marrin masa për të de-përshkallëzuar, të ndalojnë përdorimin e retorikës përçarëse dhe të përmbahen nga çdo veprim i mëtejshëm i pakoordinuar. Qetësia duhet të rivendoset urgjentisht.

Bashkimi Evropian është i gatshëm të zbatojë masa të vendosura. Dështimi për të de-përshkallëzuar tensionet do të çojë në pasoja negative.

Presim që Kosova të veprojë në mënyrë jo shkallëzuese dhe të pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të ndërtesave komunale në veri të Kosovës. Kryetarët e komunave duhet t’i kryejnë përkohësisht detyrat e tyre në objekte të ndryshme nga ndërtesat komunale. Zgjedhjet e parakohshme duhet të shpallen sa më shpejt në të katër komunat dhe të organizohen në mënyrë plotësisht gjithëpërfshirëse. Presim që serbët e Kosovës të marrin pjesë në këto zgjedhje.

Ne shprehim shqetësimin për gjendjen e gatishmërisë më të lartë të Forcave të Armatosura Serbe.

Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të veprojnë me përgjegjësi dhe të angazhohen menjëherë në Dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme për situatën në veri të Kosovës që garanton siguri, siguri dhe demokraci pjesëmarrëse për të gjithë qytetarët dhe hap rrugën për zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën drejt Normalizimit dhe Aneksit të saj. Kjo përfshin fillimin pa ndonjë vonesë apo parakusht të mëtejshëm të punës për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë