Loading…

BE presion partive politike

  • 06/12/2016 | 19:04

BE presion partive politike

Shefja e Zyrës së BE’së Natalie Apostolova në një takim me Kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe shefat e grupeve parlamentare kanë folur për mënyrën e financimit të partive politike.

Zyrtarja e BE’së u ka kërkuar atyre që ta bëjnë publike se si financohen. Për këtë palët janë dakorduar që ta formojnë një grup punues për të dhënë përgjigje urgjente. Ndërkohë Veseli është zotuar se PDK do ta prezantojë raportin se si është financuar nga viti 2012.

Ata ranë dakord që menjëherë të krijojnë një grup pune për t’iu adresuar kësaj çështje. Ndër të tjera, ky grup pune do të diskutojnë mbi mënyrat për të siguruar shpërndarjen e nevojshme buxhetore të prokurorimit të jashtëm e auditorë të pavarur. Për më tepër, ata do të shqyrtojnë opsionet për ndryshimin e kuadrit aktual ligjor, me qëllim për të mundësuar zbatimin e tij të plotë, shkruan në raport.

Kryparlamentari Veseli ka shprehur angazhimin e tij për më shumë transparencë ndaj publikut nga institucionet si dhe nga partitë politike; në interes të qytetarëve, dhe një mbikëqyrje më të madhe publike. Veseli theksoi se që nga viti 2013 Kuvendi ka filluar të gjitha procedurat e nevojshme, të parapara me ligj, për të kontraktuar një kompani të auditimit për auditimin e financave të partive politike, por duke pasur parasysh mungesën e ofertave, të gjitha procedurat kanë dështuar.

Kryetari i Kuvendit konsideron të nevojshme për të gjetur një zgjidhje urgjente për këtë çështje, e cila do t’i mundësonte Kosovës dhe partitë e saj politike për të hequr këtë njollë.

Veseli vlerësoi se baza aktuale ligjore nuk parashikon për një zgjidhje të shpejtë dhe të përshtatshme, për këtë arsye ndryshimet ligjore janë të nevojshme për të hapur rrugën për këtë proces. Për këtë, Veseli tha se ka një konsensus të gjerë në të gjithë spektrin politik dhe shprehu angazhimin e tij që ky proces të ketë sukses.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë