Loading…

BE po shqyrton një model të ri udhëtimi, nuk do të ketë më rëndësi se nga vini

  • 23/01/2022 | 20:25

BE po shqyrton një model të ri udhëtimi, nuk do të ketë më rëndësi se nga vini

BE po përgatit një model të ri të menaxhimit të pandemisë së koronavirusit për udhëtime, që nënkupton braktisjen e qasjes së “zonës gjeografike të origjinës së pasagjerëve” dhe kapërcimin e sistemit të hartave të infektimit që do të mbeten “vetëm për informacion”, raporton ANSA duke cituar burime në qeverinë italiane.


Kufizimet nuk do të lidhen më me zonën nga vijnë pasagjerët, por me statusin e tyre epidemiologjik – konfirmim vaksinimi, shërim nga COVID-19 apo teste negative.

Për rëndësinë e testeve PCR, gjendja mbetet maksimumi 72 orë, dhe për testet e shpejta të antigjenit 24 deri në 48 orë.

Modeli i ri i menaxhimit të pandemisë do të merrte parasysh vlefshmërinë nëntëmujore të lejes së gjelbër për COVID, por pas skadimit të vlefshmërisë për të vaksinuarit plotësisht dhe ata që merrnin dozën e tretë, vendimet do të merreshin “në bazë të vlerësimeve”.

Kohëzgjatja e lejes do të shkurtohet nga nëntë në gjashtë muaj nga 1 shkurti dhe ky afat mund të jetë problem për ata që kanë kaluar gjashtë muaj nga doza përforcuese, pasi nuk ka ende opsione zyrtare për dozën e katërt, sipas ANSA.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë