Loading…

BE paralajmëron Elon Musk pasi zbuloi se Twitter kishte shkallën më të lartë të dezinformimit

  • 26/09/2023 | 21:18

BE paralajmëron Elon Musk pasi zbuloi se Twitter kishte shkallën më të lartë të dezinformimit

Bashkimi Evropian ka lëshuar një paralajmërim për Elon Musk ku aty i kërkon që të respektojë ligjet e reja gjithëpërfshirëse për lajmet e rreme dhe propagandën ruse.


Kjo erdhi pasi X- i njohur më parë si Twitter, u zbulua se kishte raportin më të lartë të postimeve të dezinformatave nga të gjitha platformat e mëdha të mediave sociale, raporton Theguardian.com, transmeton Klankosova.tv

Facebook është shkelësi i dytë më i madh, sipas një raporti që regjistronte postime që do të konsiderohen të paligjshme në të gjithë BE-në sipas Aktit të Shërbimeve Dixhitale (DSA), i cili hyri në fuqi në gusht.

Megjithatë, Facebook dhe gjigantë të tjerë të teknologjisë, duke përfshirë Google, Tiktok dhe Microsoft, janë regjistruar në kodin e praktikës që BE-ja hartoi për të siguruar që ata të mund të përgatiteshin në kohë për të vepruar brenda kufijve të ligjeve të reja.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë