Loading…

BE i kundërpërgjigjet Vucicit, mbron Kosovën: Nuk pajtohemi me ju në lidhje me dialogun

  • 23/10/2018 | 18:20

BE i kundërpërgjigjet Vucicit, mbron Kosovën: Nuk pajtohemi me ju në lidhje me dialogun

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është duke u zhvilluar në nivel teknik dhe ekspertësh, ka thënë zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç.


Në një bisedë për agjencinë serbe të lajmeve “Beta”, ka thënë se qëllimi është që të caktohet takimi i radhës i nivelit të lartë mes zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë.

Ajo tha se Beogradi dhe Komisioni Evropian kanë pikëpamje të ndryshme ndaj dialogut. Beogradi dhe disa zyrtarë ndërkombëtarë mendojnë se ai u ndërpre për shkak të konfliktit mes liderëve të Kosovës dhe qëllimit të kësaj të fundit për të formuar ushtrinë, transmeton Koha.net.

“Vlerësimet tona për gjendjen e dialogut janë dukshëm të ndryshme”, tha Kocijançiç, duke mos u thelluar më tej.

Kjo ishte përgjigja e saj ndaj deklaratave të presidentit serb Aleksandar Vuçiq, se “Serbia është në një pozicion shumë të rëndë” për shkak të qëllimeve të Kosovës për të formuar ushtrinë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë