Loading…

BE gjobit 3 banka me 520 milionë dollarë për manipulim

  • 07/12/2016 | 12:09

BE gjobit 3 banka me 520 milionë dollarë për manipulim

Rregullatorët e Bashkimit Evropian i kanë gjobitur bankat “JPMorgan”, “HSBC” dhe “Credit Agricole” me 520 milionë dollarë së bashku, pasi kanë bashkëpunuar në mënyrë të fshehtë për të manipuluar me çmimin e produkteve financiare të lidhura me normat e interesit.

Komisionerja e Agjencisë Antitrust e BE-së, Margrethe Vestager, ka thënë se bankat kanë shkëmbyer ilegalisht informata të ndjeshme dhe kanë bashkëpunuar në mënyrë të fshehtë me qëllim që të përfitojnë në tregun e produkteve të specializuara financiare, transmeton Express.

“JPMorgan” u gjobit me 337 milionë euro, banka franceze “Credit Agricole” me 114 milionë euro dhe banka me bazë në Londër “HSBC” me 33 milionë euro.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë