Loading…

BE dhe SHBA po përgatisin një përgjigje të fortë ndaj Rusisë: Ajo po bën veprimeve armiqësore

  • 30/05/2021 | 11:18

BE dhe SHBA po përgatisin një përgjigje të fortë ndaj Rusisë: Ajo po bën veprimeve armiqësore

Bashkimi Evropian ia dërgoi SHBA-së një draft deklaratë të përbashkët për samitin BE-SHBA më 15 qershor, në të cilën propozohet që të dy palët t’i përgjigjen veprimeve armiqësore të Rusisë.


Kjo u njoftua nga agjencia amerikane e lajmeve, “Bloomberg”, duke iu referuar dokumentit.

Samiti i BE-së dhe Amerikës do të mbahet një ditë para takimit të presidentëve të SHBA-së dhe Rusisë, Joseph Biden dhe Vladimir Putin, në Gjenevë.

“Ne jemi të bashkuar në qasjen tonë parimore ndaj Rusisë dhe do t’i përgjigjemi me vendosmëri modelit të sjelljes së saj negative që përsëritet dhe veprimeve armiqësore”, thuhet në dokument.

Sipas agjencisë amerikane, BE-ja dhe SHBA-ja do të avokojnë në samit kundër shtypjes që Rusia po kryen ndaj shoqërisë civile, opozitës dhe mediave të pavarura, dhe gjithashtu do të paraqesë një pozicion mbi bashkëpunim më të ngushtë ekonomik.

Përveç kësaj, të dy palët mund të shprehin gjithashtu kundërshtimin e tyre të përbashkët ndaj Kinës, e cila diskutohet gjithashtu në projekt-dokument.

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli deklaroi se Brukseli duhet t’i forcojë sanksionet kundër Rusisë.

Sipas vlerësimit të tij, marrëdhëniet midis BE-së dhe Rusisë janë shumë të tensionuara për shkak të situatës rreth opozitarit Alexei Navalny dhe konfliktit në Ukrainën juglindore.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë