Loading…

BE bie dakord për ti dërguar një milion predha Ukrainës

  • 20/03/2023 | 15:06

BE bie dakord për ti dërguar një milion predha Ukrainës

Ministrat e BE-së kanë rënë dakord të dërgojnë një milion predha artilerie në Ukrainë, sipas ministrit estonez të Mbrojtjes Hanno Pevkur.


Predhat pritet të arrijnë në vijat e frontit brenda vitit të ardhshëm: furnizimet janë gjithnjë e më kritike për një periudhë të gjatë gërryerjeje në vijat e frontit.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina po gjuajnë mijëra raketa në ditë dhe Kievi ka identifikuar predha 155 mm si një nevojë kritike.

Ministri gjerman i mbrojtjes tha se do ta nënshkruajnë marrëveshjen sot.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë