Loading…

Bashkësia ndërkombëtare i ‘mbylli sytë’ para trenit serb

  • 18/01/2017 | 21:55

Bashkësia ndërkombëtare i ‘mbylli sytë’ para trenit serb

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur për çështjen e trenit të Serbisë, i cili ishte nisur nga Beogradi me destinacion Mitrovicën e Veriut, por i ishte pamundësuar hyrja në territorin e Kosovës, pas nj vendimi të Qeverisë së Kosovës dhe pas dislokimit të forcave speciale policore në kufirin me Serbinë.


Në një intervistë dhënë emisionit ‘Komiteti’, presidenti Thaçi i mori meritat për ndaljen e trenit, duke thënë se nëse nuk do të reagonte ai, treni do të futej në Kosovë.

Më tutje, Thaçi tha se vendimi për ta pamundësuar hyrjen e trenit nuk ishte ‘këshillë ndërkombëtare’, por përkundrazi tha se “bashkësia ndërkombëtare ka qenë e gatshme ta gëlltisë hyrjen e trenit” në Kosovë.

“Bashkësia ndërkombëtare ishte e gatshme t’i mbyllë sytë dhe veshët për hyrjen e atij treni”, deklaroi Thaçi.

Më tutje, Thaçi tha se atë ditë, institucionet e vendit kanë funksionuar si tërësi dhe kanë marrë vendimin që ishte në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, duke shtuar se Kosova ishte e gatshme ta zbatojë atë vendim edhe përmes ‘pengesave fizike’./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë