Loading…
Bari më i vjetër në botë: Funksional që nga Mesjeta
  • 17/03/2019 | 11:03

Bari më i vjetër në botë: Funksional që nga Mesjeta

Seans Bar thuhet të jetë pubi më i vjetër në botë dhe është funksional që nga Mesjeta, transmeton Gazeta Metro


Me lokacion afër gërmadhave të kështjellës Norman të shekullit të 12të, Seans Bar është bari më i vjetër në Irlandë, kjo thënë dhe certifikuar nga Guinness World Records në vitin 2004.

Por shumë, përfshirë edhe pronarët e tij thonë dhe besojnë se është më i vjetri në botë. Seans Bar nuk është i vetmi pub në botë që besohet se është më i vjetri.

Një lajm i keq vjen nga Drink Industry Group of Ireland ku sipas statistikës së fundit numri i bareve në Irlandë është në rënie e sipër për arsye të taksës së madhe të alkoolit.

Që nga viti 2005 janë mbyllur rreth 1500 të tillë./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 23/05/2019 | 22:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë