Loading…

Bamir Topi: Treni ishte provokim serb, i inspiruar nga Rusia

  • 17/01/2017 | 18:33

Bamir Topi: Treni ishte provokim serb, i inspiruar nga Rusia

Ish presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se treni serb i veshur me simbole nacionaliste ishte provokim i radhës i Beogradit zyrtar për të tensionuar situatën në Kosovë.

 Ai ka deklaruar se për bindjen e tij ky veprim duhet të jetë inspiruar nga Rusia, duke përmendur një deklaratë të ministrit të Jashtëm të këtij vendi, Sergei Lavrov.

“Ajo që ka ndodhru në vititn 2008 është ngjarja historike më e madhe që ka të bëjë më rikthimin e së drejtës së Kosovës për të qenë shtet i pavarur. Sipas meje ka një përpjekje të Beogradit për të krijuar tension në Kosovë, kjo nuk vjen nga cështje emotive, por nga një studim i gjatë që kam bërë. Kam bindjen të plotë se inspirimi vjen nga Rusia. Kam ndjekur ministrin e Jashtëm rus, Sergej Lavrov, sot por që nuk pati fjalët e një diplomati”.

“17 shkurti i vitit 2008 riktheu te Kosova staturën absolute të një shteti sovran dhe të pavarur dhe sovraniteti lidhet me institucionet, politikën kufitë, politkën parlamentare, qeveritare dhe diplomacinë. Politika serbe pavarësisht nga sjellja e “butë” mbetet politika e njëjtë që në background ka interesa të tipit nacionalist. Nuk mund të bëhem intepret i një pozicioni të disa politikanëve shqiptar. Cdo politikan është i rëndëishëm nominalisht. Por më me rëndësi është politika shqiptare”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë