Loading…

Babai i gazetarit që u rrëmbye në Bjellorusi: Ai u shfaq në video me dhunë, hundën e ka të thyer

  • 25/05/2021 | 08:58

Babai i gazetarit që u rrëmbye në Bjellorusi: Ai u shfaq në video me dhunë, hundën e ka të thyer

Babai i një gazetari të ndaluar në Bjellorusi thotë se djali i tij, u detyrua të paraqitej në një video duke pranuar se kishte organizuar protesta anti-qeveritare, dhe se ai dukej se ishte rrahur, transmeton Gazeta Metro.


Roman Protasevich u arrestua pasi autoritetet në Bjellorusi detyruan fluturimin e tij të zbarkonte në kryeqytetin Minsk të dielën.

Protasevich, 26 vjeçar, i cili jeton në Lituani, u shfaq të hënën në një video duke pranuar se kishte luajtur një rol në organizimin e anti-qeverisë protestat në Minsk vitin e kaluar.

Babai i tij Dzmitry Protasevich pa videon nga shtëpia e tij në Poloni dhe e hodhi poshtë atë duke thënë se ishte detyruar ta bënte.

Ai tha: ” Unë mendoj se ai u detyrua. Nuk janë fjalët e tij, nuk është intonacioni i tij, ai po vepron shumë i rezervuar dhe mund ta shihni se ai është nervoz.

“Është shumë e mundshme që hunda e tij të jetë thyer, sepse forma e saj është ndryshuar dhe ka shumë pluhur në pjesën e përparme të saj, e gjithë pjesa e majtë e fytyrës së tij ka pluhur, ka disa sende të yndyrshme në anën e majtë.

“Dhe nuk është paketa e tij e cigareve në tryezë – ai nuk këto cigare. Kështu që unë mendoj se ai ka gjasa të jetë detyruar bërë për ta bërë atë.’’

Protasevich ishte një në mesin e më shumë se 100 pasagjerëve në bordin e fluturimit nga Athina, Greqi, kur u devijua nga destinacioni i tij i planifikuar i Vilnius, Lituani, me urdhër të Presidentit Bjellorus Alexander Lukashenko.

Ryanair tha se kontrolluesit e fluturimit Bjellorus i thanë ekuipazhit se kishte një kërcënim për bombë kundër aeroplanit dhe e urdhëruan atë të ulej.

Në videon e djeshme, kritiku i shquar i Lukashenkos tha: “Dje u arrestova nga policia Bjelloruse në aeroport. Tani jam në stacionin policor 1 të Minskut. Unë mund të them se nuk kam ndonjë problem shëndetësor me zemrën time ose me ndonjë organ tjetër. Unë po trajtohem me respekt dhe sipas ligjit. Tani për tani unë vazhdoj të bashkëpunoj me policinë dhe të rrëfej për organizimin e protestave masive në Minsk.”

Britania, Bashkimi Evropian dhe SH.B.A. janë midis kombeve që kanë dënuar atë që u përshkrua nga shefi i Ryanair si një “rrëmbim i sponsorizuar nga shteti”.

Krerët e BE kanë rënë dakord për sanksione të reja kundër Bjellorusisë, përfshirë ndalimin e përdorimit të hapësirës ajrore të bllokut dhe aeroporteve./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë