Loading…

Azemi: Shqetësuese, MPMS largoi nga puna 400 punëtorë

  • 08/06/2021 | 11:41

Azemi: Shqetësuese, MPMS largoi nga puna 400 punëtorë

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat (SPSPK) ka kundërshtuar vendimin e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) që të anulojë tenderin e ri për mirëmbajtje dhe siguri, pasi kështu kanë mbetur pa punë 400 punëtorë të sektorit privat.


Kryetari i sindikatës, Jusuf Azemi tha se përkundër premtimeve të qeverisë Kurti se paga minimale do të rritet, ka ndodhur e kundërta, pasi me tenderin e ri është ofruar pagë bruto prej 200 euro.

Ai ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që të pranojë kërkesat e sektorit privat dhe të nënshkruajë kontratën kolektive.

“Shqetësimi kryesor është largimi i 400 punëtorëve nga sektori privat nga Ministria e Mirëqenies Sociale. Disave u është thënë se nuk mund të punojnë, e disave se nuk mund të shkojnë në vendin e punës. Këta punëtorë pa fajin e tyre që nga 1 qershori nuk janë më në listat e pagave për punën që e kanë kryer qe 20 vjet. Shkak i largimit të tyre është tenderi i ri, sipas të cilit nuk mund të punësohen më shumë se 70 punëtorë. Kërkesa jonë është që Ministria të tërheq tenderin sepse po krijon raste sociale”, tha ai.

Azemi tha se Ministria ka paraparë ekipe lëvizëse, që i bie që pastrimi i objekteve të bëhet më rrallë.

“Përderisa qeveria Kurti ka premtuar pagë 350 euro, ne i’u kemi gëzuar ndryshimeve, por ky ndryshim po shkon në disfavor të punëtorëve të Kosovës. Ne po flakemi jashtë vendeve tona të punës. Është e rëndë që një punëtor po mbetet jashtë vendit të punës. Kjo ka mundur të ndodh në vitet e 90-ta por jo tani. Z. Kryeministër kur e ke ndërmend të nënshkruash kontratën kolektive, keni paraparë Gjykatën e Punës, apo e jeni pasur veç për media”, theksoi ai.

Ai tha se janë diskriminuar edhe punëtorët teknik në institucionet arsimore, pasi nuk kanë marrë shtesat prej 100 euro.

“Rreth 800 punëtorë të sektorit privat që punojnë në kampin ‘Bonsteel’ nuk janë paguar qe 20 vite. Nuk e kanë asnjë cent në fondin e tyre. Këtë vit deri më tani kemi 8 raste të vdekjes në vendin e punës. Kemi kërkuar që të kemi një fond special dhe në raste të tilla të stimulohen këta punëtorë. Kemi punëtorë teknik nëpër QKMF pa kontrata të punës, këtë ua ka mundësuar vet shteti”, tha ai.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë