Loading…

Austria vazhdon ta mbështesë Kosovën

  • 07/02/2018 | 17:51

Austria vazhdon ta mbështesë Kosovën

Austria mbetet e përkushtuar për të ndihmuar Kosovën edhe më tej në rritjen e shkëmnimit tregtar, garantimin e fondit kreditor dhe zhvillimin e programit të punësimit.


Kështu është thënë në takimin që ka pasur të martën Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler dhe kreun e Agjenvisë Austriake për Zhvillim (ADA) për Kosovë, Gunther Zimmer. Ambasadori Pfandler ka vlerësuar lart bashkëpunimin e deritashëm me MTI dhe ka premtuar mbeshtetje edhe në te ardhmen për fushat e interesit të përbashkët.

Në këtë takim ministri Hasani ka cmuar ndihëm e Austrisë, konkretisht ADA-së. Ministri Hasani dhe ambasadori Pfandler biseduan edhe për takimin që pritet të mbahet në Austri mes tij dhe ministrit të ekonimise së Austrisë, ku do të diskutohet për prioritetet e projekteve të caktuar për tërheëjen e investimeve nga Austria.

Ministria Hasani e informoi ambasadorin austriak edhe për prioritetet e Kosovës, si kryesues i CEFTA-së.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë