Loading…

Austri: Dënohet kosovari, kishte tentuar të siguronte dokumente false për atentatorin e Vjenës

  • 23/10/2021 | 17:59

Austri: Dënohet kosovari, kishte tentuar të siguronte dokumente false për atentatorin e Vjenës

Një kosovar 30 vjeçar është dënuar të premten në Linz të Austrisë me pesë muaj burgim për shkak se ishte përpjekur të siguronte dokumente false për atentatorin e terrorit në Vjenë, rast i cili ndodhi me 2 nëntor të vitit të kaluar.


Sipas kësaj aktakuze terroristi vjenez dëshironte të udhëtonte në Siri pesë muaj para atentatit. Kosovari prej muajsh ishte në paraburgim gjatë hetimeve kundër ndihmëseve dhe bashkëpunëtorëve të K.F. i quajtur tashmë si terroristi i Vjenës.

Periudha e gjykimit për një dënim me kusht për të është zgjatur në pesë vjet. Ndërkohë, ai është liruar nga akuzat për anëtarësim në një grup terrorist dhe organizatë kriminale.

Sipas aktakuzës, terroristi i Vjenës thuhet se i ka kërkuar të pandehurit dokumente false për të udhëtuar në Siri dhe për t’iu bashkuar IS -it. Ky dyshim mbështetet nga një transferim i datës 14 maj 2020, kur K.F. supozohet se i kishte transferuar të pandehurit 1400 euro.

Gjithnjë sipas aktakuzës thuhet se një shok i burgosur i vëllait të tij kishte kontakte me terroristin K.F., shkruan krone.at.

Mirëpo vet i pandehuri i cili ishte ilegalisht në Austri pas dënimit me burg prej gjashtë vitesh për disa precedentë të tjera penale, kishte thënë në gjykatë se nuk di asgjë për prejardhjen e atentatorit. Si përfundim, marrëveshja me një falsifikator në Itali nuk u realizua.

„Ai donte dokumente, unë doja para“

Prokurori nuk e beson në atë që thotë. “Një organizatë si IS ka nevojë për një infrastrukturë të caktuar. Dhe i pandehuri u përpoq ta vinte në dispozicion.” I pandehuri iu kundërpërgjigj: “Ai donte një dokument dhe unë doja para., shkruan krone.at, përcjell albinfo.at

Pas vendimit përfundimtar, kosovari është liruar. Ai kishte vuajtur tashmë pesë muajt e paraburgimit.

Sipas krone.at, i pandehuri pas lirimit nga aktgjykimi, do të dëbohet për në Kosovë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë