Loading…

Australia fut bletët në karantinë, kjo është arsyeja

  • 29/06/2022 | 09:05

Australia fut bletët në karantinë, kjo është arsyeja

Miliona bletë në Australi janë future në izolim dhe mijëra do të shkatërrohen pasi një parazit vdekjeprurës u zbulua në vend.


Merimanga “varroa” u gjet për herë të parë në një port pranë Sidneit javën e kaluar, por që atëherë është pikasur dhe në një koshere 100 km larg.

Përhapja kërcënon t’i kushtojë industrisë së mjaltit dhe prodhimit të ushqimit miliona dollarë.

Mbajtësit e bletëve brenda një zone të re të biosigurisë nuk do të jenë në gjendje të lëvizin koshere, bletë ose mjaltë deri në një njoftim tjetër.

Australia ishte i vetmi kontinent pa merimangat “varroa”, të cilat janë kërcënimi më i madh për bletët në mbarë botën.

Dëmtuesit, të cilët janë përafërsisht sa një farë susami, dobësojnë dhe vrasin kolonitë duke u ushqyer me to dhe duke transmetuar viruse.

Çdo koshere brenda 10 km nga vendet e infektuara do të shkatërrohet, ndërsa kolonitë brenda 25 km do të inspektohen dhe monitorohen./A2CNN

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë