Loading…

As këtë muaj nuk ka shtesa për zyrtarët publikë në Kosovë

  • 31/03/2023 | 23:21

As këtë muaj nuk ka shtesa për zyrtarët publikë në Kosovë

Paratë po i tërhiqnin nga xhirollogaria, mirëpo jo në shumën që e prisnin.


Kjo pasiqë të gjithë zyrtarët publikë që përfitojnë shtesa me ligjin e ri të pagave për sektorin publik, nuk do të mund ti marrin ato as këtë muaj.

Kështu u bë e ditur edhe nga Ministria e Punëve të Brendshme përmes një komunikate për  media, ku thanë se zyrtarët publikë shtesat për muajin shkurt dhe mars do i marrin në pagën e muajit prill.

E një gjë e tillë nga Sindikata e Policisë së Kosovës po vlerësohet e papranueshme dhe te njëjtit thonë te jene të dëshpëruar.

Arsyetimi i Ministrisë se ende nuk janë finalizuar të gjitha listat përkundër punës intensive, tashmë edhe për Federatën e Sindikatave të Shëndetësisë po duket njoftim i mangët.

Ankesa për mos ekzekutimin e shtesave kanë edhe nga Sindikata e Zjarrfikësve, ku madje paralajmërojnë edhe protesta.

Sindikatat prisnin që nga muaji shkurt të merrnin shtesat e parapara sipas ligjit të pagave.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë