Loading…

Artileria e rëndë ukrainase po shkakton humbje të mëdha tek rusët në Bakhmut

  • 25/09/2023 | 14:53

Artileria e rëndë ukrainase po shkakton humbje të mëdha tek rusët në Bakhmut

Komandot ukrainase kanë thënë për Reuters se përdorimi i armatimeve të rënda perëndimore në Bakhmut janë duke shkaktuar humbje të mëdha tek rusët, transmeton Gazeta Metro.


Pas kapjes së fshatit të Klishchiivkas, trupat ukrainase kanë lavdëruar artilerinë howitzer 155 mm si njëra nga pajisjet kyçe që SHBA dhe Nato i kanë dhënë Ukrainës.

Njëri nga komandantët i quajtur Oleksandr ka thënë se forcat e armatosura të Ukrainës varen shumë nga howitzerët amerikan dhe nga Krab gun polak, raporton Reuters.

Ai ka shtuar se një armë e tillë e ndryshon lojën dhe përfundoi duke thënë se vetëm një armë e tillë mund ta zmbraps një sulm./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë