Loading…

Arsyet pse të gjithë kemi thënë të paktën një gënjeshtër

  • 13/02/2022 | 19:49

Arsyet pse të gjithë kemi thënë të paktën një gënjeshtër

Supozojmë se të gjithë e bëjmë këtë, por a e dini pse thuhen gënjeshtra?


Gënjeshtra, në shumicën e rasteve, përdoret për të arritur një qëllim specifik dhe gjithmonë përbëhet nga dy momente: momenti në të cilin gjenerohet gënjeshtra dhe momenti për të fshehur të vërtetën.

Një përpjekje shumë e lartë njohëse që nënkupton shumë përpjekje që, kur gënjejmë, të na duhet më shumë kohë për t’iu përgjigjur pyetjeve. Megjithatë të gjithë themi gënjeshtra dhe i bëjmë shumë më shpesh sesa mendoni. Sipas një studimi amerikan, në fakt, duket se bëhet mesatarisht një deri në dy herë në ditë.

Gënjeshtrat e bardha

Transparenca është e mirë, por herë pas here mund ta lejojmë veten të gabojmë me gënjeshtrat e bardha të padëmshme. Pse i dashuri im më gënjen (edhe për gjëra budallaqe)? Ne mund t’i themi mikut tonë që po kërkojmë një vend parkimi (kur jemi akoma në shtëpi) ose t’i themi të dashurit që ne duam të bëjmë vetëm një shëtitje në qendër të qytetit (dhe në vend të kësaj të synojmë të hyjmë direkt tek Zara kur të dalim nga Metroja). Nëse kufizoheni në këto gënjeshtra të shëndetshme mund të jeni të qetë.

Stresi na bën të themi më shumë gënjeshtra

Shoqëria në të cilën jemi zhytur mund të na shtyjë të themi më shumë gënjeshtra. Shaul Shalvi, një psikolog në Universitetin e Amsterdamit, ka treguar se gënjejmë më shumë kur jemi nën presion sepse kërkojmë zgjidhje më të menjëhershme për të arritur një rezultat. Me të gjitha kërkesat që marrim nga jashtë, si e thua gjithmonë të vërtetën? Po sikur të jetë për më shumë fuqi?

Ata me më pak fuqi priren të gënjejnë më shumë.

Njerëzit që ndihen më të dobët në një marrëdhënie thonë gënjeshtra për të ndikuar më shumë në rezultatin përfundimtar ose për të marrë më shumë rëndësi. Një shembull? Fëmijët që gënjejnë prindërit e tyre ose punonjësi që i thotë disa gënjeshtra shefit.

Gënjeshtra na lejon të shmangim konfliktet

Ne shpesh themi gënjeshtra për të shmangur refuzimin, një dënim që ne e dimë se mund të marrim ose jo një konflikt. Fillon si fëmijë dhe vazhdon si i rritur me partnerin (nëse e konsiderojmë të dobishme). Në mënyrë që të ndalojmë së thëni gënjeshtra për të tjerët, jemi ne të parët që duhet të pranojmë se bëjmë gabime dhe të vuajmë pasojat.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë