Loading…

Arsyet pse të gjithë duhet të konsumojnë dy vezë në ditë

  • 03/10/2018 | 23:17

Arsyet pse të gjithë duhet të konsumojnë dy vezë në ditë

Veza është një prej ushqimeve më të shëndetshme dhe gjithashtu e pasur me proteina. Por mbi të gjitha veza zë vend në pjesën më të madhe të gatimeve duke e bërë një ushqim të pazëvendësueshëm në kuzhinë. Por sa i rëndësishëm është konsumi i përditshëm i saj?


Më shumë se sa mund ta mendonit, dhe për këtë arsye duhet të konsumoni çdo ditë 2 vezë. Për më tepër hidhini një sy vlerave që ka veza në organizëm.

1. Ul në mënyrë të ndjeshme rrezikun nga kanceri

2. Ngadalëson procesin e plakjes

3. Ndihmon në rënien e shpejtë të peshës

4. Forcon flokët dhe rigjeneron lëkurën

5. Ul riskun e sëmundjeve kardio-vaskulare

6. Njësoj si qepa i mban sytë tuaj të shëndetshëm dhe të pastër

7. Në veçanti nga shumë ushqime ndihmon nënat shtatëzën të mos kenë komplikacione apo defekte

8. Forcon kockat dhe dhëmbët

9. Mbi të gjitha mbron trurin tuaj

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë