Loading…

Arsyeja pse duhet t’i lani peshqirët e kuzhinës veçmas nga rrobat tjera

  • 29/05/2021 | 19:25

Arsyeja pse duhet t’i lani peshqirët e kuzhinës veçmas nga rrobat tjera

Kur vjen koha për të larë rrobat, gjëja më e lehtë për të bërë është të hedhësh gjithçka në lavatriçe dhe t’i harrosh deri sa të përfundojnë.


Sigurisht, të gjithë e dimë që kjo metodë nuk funksionon për çdo artikull pasi duhet t’i ndajmë në vartësi të ngjyrave. Por mund të habiteni kur mësoni se duhet të lajmë edhe peshqirët e kuzhinës dhe banjës në ngarkesa të ndara.

Një studim i botuar në Food Protection Trends shikoi nivelet e baktereve që gjenden në 82 peshqirë dore të përdorur rreth kuzhinës. Rreth 89 për qind e tyre përmbanin baktere Coliform dhe 25.6 për qind kishin gjurmë të E. coli. Pra, është e sigurt të thuash që peshqirët e kuzhinës nuk janë saktësisht të pastër.

Bakteret grumbullohen me kalimin e kohës, kështu që nëse nuk po i lani shpesh, duke i hedhur në lavatriçe me peshqir banje ose rroba të tjera krijoni një situatë ku ndotja e kryqëzuar mund të ndodhë lehtësisht.

Përveç larjes së peshqirëve veç e veç, larja e tyre siç duhet është një tjetër çelës i rëndësishëm për t’i mbajtur të pastra.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë