Loading…

Arsyeja do t’ju habisë: A e dini pse nënat e mbajnë fëmijën kryesisht në anën e majtë?

  • 28/10/2021 | 09:14

Arsyeja do t’ju habisë: A e dini pse nënat e mbajnë fëmijën kryesisht në anën e majtë?

E pabesueshme, por mbajtja e një fëmije është diçka që fillon shumë përpara se fëmija të lindë.

“Tendenca për ta bërë këtë shfaqet para mëmësisë dhe shfaqet në fillim të zhvillimit. Madje “edhe vajzat e moshës parashkollore tregojnë një preferencë të qartë për anën e majtë kur bëhet fjalë për të mbajtur kukulla dhe lodra në madhësinë e një foshnje të porsalindur”, thotë studimi.

Studiuesit arritën në përfundimin se nënat i mbanin foshnjat në anën e majtë për komunikim më të mirë, pasi informacioni nga fusha e majtë vizuale janë të përpunuara në pjesën e djathtë të trurit, transmeton Telegrafi.

Pjesa e djathtë e trurit kontrollon shumë aspekte të sjelljes shoqërore, thotë autori i studimit Andrey Giljov.

Ai shton se përfshirja më e madhe e pjesës së djathtë të trurit mundëson përpunimin optimal të informacioneve sociale.

Kjo është pikërisht ajo që i ndihmon nënat dhe pasardhësit e tyre të vërejnë dhe të reagojnë ndaj sjelljes, duke pasur parasysh se ana e djathtë e trurit është përgjegjëse për gjuhën dhe sinjalet emocionale dhe përfshin kryerjen e detyrave të tilla si njohja e fytyrave dhe emocioneve.

Prandaj, mbajtja e një foshnje në anën e majtë ju ndihmon të shihni dhe kuptoni më mirë se çfarë po bën foshnja dhe aftësia për të interpretuar sinjalet e foshnjës dhe për t’iu përgjigjur nevojave të saj përmirëson afrimin dhe lidhjen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë