Loading…

Arrestohet shqiptari që planifikoi sulm terrorist në Vjenë (Foto)

  • 20/01/2017 | 20:33

Arrestohet shqiptari që planifikoi sulm terrorist në Vjenë (Foto)

Policia austriake ka bërë të ditur se ka arrestuar një person i cili po planifikonte të kryente sulm terrorist në Vjenë. Personi i arrestuar nga njësiti special i policisë Kobra, ishte duke u përcjell më herët nga autoritetet, transmeton gazetametro.net.


I dyshuari sipas mediave austriake është arrestuar sot në mbrëmje, dhe është vetëm 18 vjeç.

“Ka pasur dëshmi se në ditët e fundit, ishte planifikuar një sulm në kryeqytet”, thuhet në njoftimin e policisë, dërguar mediave austriake.

2

Policia tutje, ka shtuar se shërbimet e huaja të intelegjencës, kanë informuar autoritetet për një sulm të mundshëm.

“Personi i dyshuar është monitoruar dhe u arrestua në një apartament në Vjenë nga njësia speciale Kobra”, ka thënë policia.

4

Policia tha se personi i dyshuar është arrestuar, por ende nuk janë të sigurt nëse ai ishte i lidhur edhe me persona tjerë, dhe kanë sugjeruar qytetarët që të jenë më të vëmendshëm gjatë daljes nëpër vende publike dhe të frekuentuara nga masat e njerëzve.

6

Autoritetet e rendit u kanë kërkuar qytetarëve gjithashtu, se nëse shohin ndonjë gjë të dyshimt, të thërrasin policinë.

Dyshohet se personi i arrestuar i përket një grupi të islamistëve radikal shqiptar të cilët përkrahin ose janë të lidhur me terroristët e Shtetit Islamik ISIS. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë