Loading…

Arrestohet një serb në Gjermani, dyshohet për terrorizëm

  • 14/01/2017 | 23:43

Arrestohet një serb në Gjermani, dyshohet për terrorizëm

Policia në Essen të Gjermanisë ka arrestuar një serb, nën dyshimin se ka planifikuar një sulm terrorist në Gjermani.


Hetuesit gjermanë e kanë hetuar për një kohë personin e arrestuar. Autoritetet gjermane dyshojnë se personi i arrestuar ishte në kontakt me një rrjet të islamistëve dhe po planifikonte sulme.

Ka dyshime që serbi i arrestuar planifikonte një sulm terrorist me kamion. Ai pretendohet se dëshironte të shtypte me kamion një grup të njerëzve, me qëllim që të kishte më shumë viktima. Një sulm të tillë e ka kryer edhe terroristi i Berlinit, Anis Amri.

Hetuesit gjermanë kishin dyshime se personi i arrestuar mund të kryente sulmin, prandaj e arrestuan teksa ndodhej në shtëpinë e tij në Oberhausen.

Serbi i arrestuar jeton ilegalisht në Gjermani, prandaj janë ngritur dyshimet se pse autoritetet gjermane nuk e kanë dëbuar atë nga shteti, pasi kanë pasur dyshime se ai mund të jetë i lidhur me rrjete të terroristëve islamikë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë