Loading…

Arrestohen katër persona në Shtime, trafikuan tre të mitura

  • 13/01/2017 | 14:07

Arrestohen katër persona në Shtime, trafikuan tre të mitura

Policia e Kosovës ka arrestuar katër persona, pjesë e një grupi të dyshuar kriminal që janë marrë me trafikim të njerëzve.

Pas hetimeve që janë zhvilluar nga sektori i Hetimeve të Trafikimit me Njerëz i Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore,  dyshohet se ky grup në një lokal në qytetin e Shtimes, ka detyruar tri viktima femra të mitura, të punojnë me qëllim të shfrytëzimit seksual.

A.F., i lindur më 1989, Rr.M., i lindur me 1995, F.B. i lindur më 1991 dhe T.L. i lindur më 1972, të gjithë shtetas të Kosovës, janë personat e dyshuar që ka arrestuar Policia e Kosovë.

Gjatë realizimit të këtij plani policor për arrestimin e të dyshuarve, në cilësi  të prova materiale Policia bënë me dije se ka konfiskuar:

4 (katër) telefona mobil,

1 (një) sprej OC dhe

1 (një) mjet i prehtë thikë.

Gjithashtu  në bashkëpunim me inspektoratin e punës dhe me vendim të prokurorit kompetent është mbyllur lokali i dyshuar në të cilin viktimat kryenin punë të detyruar.

Viktimat e rastit siç shpjegon edhe Policia janë trajtuar në bazë të Procedurave Standarde të Operimit për viktimat e trafikimit dhe të njëjtat janë strehuar.

Të dyshuarit me vendim të prokurorit dërgohen në mbajtje për 48 ore./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë