Loading…

Arrestohen dy persona në Pejë: Prodhonin e shisnin mish të prishur

  • 21/12/2019 | 13:54

Arrestohen dy persona në Pejë: Prodhonin e shisnin mish të prishur

Dy persona janë arrestuar në qytetin e Pejës pasi këta po dyshohen për prodhim dhe vënie në qarkullim të produkteve të dëmshme të mishit, transmeton Gazeta Metro.


Inspektimet e inspektorëve të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës janë zhvilluar në rrugën “Fatmir Uka” në Pejë.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull K/Shqiptar pasi gjatë kontrollit nga njësiti relevant i hetimeve dhe inspektorët e Agjensioit të Ushqimit dhe Veterinës në një objekt të improvizuar është vërtetuar se ai kishte therë tre krerë gjedhe, në të cilin vend kishin qenë edhe dy krerë gjedhe të gjalla. Gjedhet e therura dhe të gjallë janë sekuestruar, kurse i dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në njoftimin e policisë së Kosovës.

Sipas policisë, pak metra më tutje është arrestuar një tjetër burrë, pasi gjatë kontrollit nga njësiti relevant i hetimeve dhe inspektorët e Agjensioit të Ushqimit dhe Veterinës në thertoren e tij është vërtetuar se kishin qenë në proces të therjes 7 krerë gjedhe, objekti nuk i plotësonte kushtet për therje të kafshëve.

“Në dy kontejner të thertores kishte pas rreth 620 kg mish të cilët ka mbetur që me datën 21.12.2019 të asgjësohet nga kompania përzgjedhëse nën mbikëqyrjen e njësive relevante të policisë dhe AUVK-ut. I dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin policor../gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë