Loading…

Arrestimi i Agim Ademit: Vajtojnë dhe e pranojnë disi që s’është puna mirë në FFK, mezi aktivizojnë Komisionin Disiplinor për rastin

  • 27/03/2023 | 17:37

Arrestimi i Agim Ademit: Vajtojnë dhe e pranojnë disi që s’është puna mirë në FFK, mezi aktivizojnë Komisionin Disiplinor për rastin

Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) mbajti sot mbledhjen tjetër urgjente nën drejtimin e nënkryetarit Bakir Burri, kjo pasi u arrestua javën e kaluar kryetari Agim Ademi. Arrestimi i Ademit në njoftimin e FFK’së për këtë mbledhje as nuk përmendet direkt, shkruan Gazeta Metro. 


Në njoftimin e tyre thuhet se pas informimit nga deklaratat publike nga policia dhe prokuroria lidhur me arrestimin e Ademit këtë çështje do ta adresojnë edhe në Komisionin Disiplinor dhe të Etikës të FFK’së.

”Në mënyrë që çdo parregullsi apo shkelje potenciale, që mund të ketë ndodhur, të trajtohet me kujdesin dhe seriozitetin më të madh si dhe kërkon që ky komision të marrë verdiktin bazuar në aktet e saj normative,” thuhet në njoftim.

Ata janë shprehur të shqetësuar për pretendimet e tyre se me datë 21 mars, në zyrat e FFK’së dhe ndaj stafit të Kombëtares në hotelin ku është i akomoduar, disa policë civilë kanë ndërhyrë pa u prezantuar fare dhe pa asnjë dokumentacion.

”Këto veprime pa bazë ligjore, KE do t’i adresojë pranë organeve përkatëse të Kosovës,” thuhet tutje.

KE e FFK’së ka vendosur që t’i informojë instancat më të larta të futbollit, UEFA’n dhe FIFA’n dhe t’ua paraqesë një raport të detajuar siç thonë mbi zhvillimet e fundit dhe njëherësh t’i mbajë të informuara në vazhdimësi.

”KE edhe një herë rithekson gatishmërinë për të bashkëpunuar me çdo institucion të Kosovës, të UEFA-s dhe FIFA-s për adresimin e të gjitha çështjeve dhe parregullsive potenciale, të cilat kanë mundur të ndodhin, si pranë organeve të saj përkatëse, po ashtu edhe atyre shtetërore,” thuhet tutje.

Kujtojmë se kryetarit të FFK’së Agim Ademi i është caktuar të enjten e kaluar nga Gjykata Themelore në Prishtinë masa e arrestit shtëpiak për 30 ditë.

Ai dyshohet për dy vepra penale që lidhen me punën në FFK ‘Keqpërdorimi i besimit’ dhe ‘Shmangie nga tatimi’.

Më poshtë gjeni njoftimin e plotë të FFK’së. /gazetametro.net

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mbajti sot mbledhjen tjetër urgjente nën drejtimin e nënkryetarit Bakir Burri, pas zhvillimeve të javës së kaluar në lidhje me presidentin Agim Ademi dhe veprimet dhe shqetësimet e krijuara në hotelin ku është i akomoduar ekipi kombëtar.

Në mbledhjet e kaluara, për shkak të mungesës së informacioneve zyrtare se çfarë po ndodhë, KE i FFK-së nuk ka mundur të ndërmarrë asnjë veprim, por tani kur është informuar nga deklaratat publike nga policia dhe prokuroria lidhur me rastin si dhe informatat e marra, shpreh gatishmërinë dhe vullnetin që këto çështje, përveç në organet e hetuesisë, konform statutit dhe akteve normative t’i adresojë edhe në Komisionin Disiplinor dhe të Etikës të FFK-së, në mënyrë që çdo parregullsi apo shkelje potenciale, që mund të ketë ndodhur, të trajtohet me kujdesin dhe seriozitetin më të madh si dhe kërkon që ky komision të marrë verdiktin bazuar në aktet e saj normative.

KE shpreh shqetësimin në lidhje me të gjitha veprimet që kanë ndodhur me datë 21 mars, në zyret e FFK-së dhe ndaj stafit të Kombëtares në hotelin ku është i akomoduar, nga disa policë civilë, të cilët kanë ndërhyrë pa u prezantuar fare dhe pa asnjë dokumentacion, gjë e cila dëshmohet edhe në komunikatën e policisë, sepse nuk ka pasur asnjë shkresë zyrtare deri më datën 22 mars 2023. Këto veprime pa bazë ligjore, KE do t’i adresojë pranë organeve përkatëse të Kosovës.

Gjithashtu, KE i FFK-së vendosi që t’i informojë instancat më të larta ku bënë pjesë, UEFA-n dhe FIFA-n dhe t’ua paraqesë një raport të detajuar mbi zhvillimet e fundit dhe njëherësh t’i mbajë të informuara në vazhdimësi.

KE edhe një herë rithekson gatishmërinë për të bashkëpunuar me çdo institucion të Kosovës, të UEFA-s dhe FIFA-s për adresimin e të gjitha çështjeve dhe parregullsive potenciale, të cilat kanë mundur të ndodhin, si pranë organeve të saj përkatëse, po ashtu edhe atyre shtetërore.

KE i siguron të gjithë se çdo boshëllëk eventual do të plotësohet konform dispozitave të statutit në fuqi.

Njëherësh, KE shpreh indinjatën në lidhje me veprimet dhe shqetësimet që kanë ndodhur në ambientet ku ishte Kombëtarja e Kosovës dhe në selinë e FFK-së, e që sipas bindjes së KE të FFK-së, një pjesë e tyre kanë qenë pa bazë ligjore dhe kanë fyer dinjitetin e ekipit dhe stafit të Kombëtares.

KE shpreson se në ditët në vijim të gjitha këto shqetësime të sqarohen dhe organet kompetente të vendosin konform rregullave dhe procedurave dhe të ndihmojnë Kombëtaren e Kosovës dhe FFK-në në përfaqësimin e saj dinjitoz në arenën ndërkombëtare.

KE inkurajon ekipin dhe stafin e Kombëtares që të mos ndikohen nga këto zhvillime dhe të vazhdojnë të japin paraqitje dinjitoze në ndeshjen kundër kombëtares së Andorrës, ashtu sikurse në ndeshjen kundër kombëtares së Izraelit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë