Loading…
Arma e rrallë shqiptare në arkivat e Perandorisë Osmane
  • 21/02/2019 | 14:00

Arma e rrallë shqiptare në arkivat e Perandorisë Osmane

Ottomanarchive, është një faqe në Instagram i cili publikon fotografi historike të ish-Perandorisë Osmane.  Kjo faqe shpërndarë një fotografi e një armë shqiptare të shekullit të 19-të, trasnmeton Gazeta Metro.


Nuk e dimë nëse bëhet fjalë për një rastësi ose jo, por kjo fototogra është shpërndarë pikërisht  në 551 vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu i cili udhëhoqi shqiptarët , pikërisht kundër ish-Perandorisë Osmane.

Perandoria Osmane e njohur edhe si Perandoria Turke ishte një perandori e themeluar në fund të shekullit XIII në Azinë e Vogël veriperëndimore, gjëgjësisht në rrethinën e Bilexhikut dhe Sëgytit, nga kreu fisnor oguz turk Osmani. Pas vitit 1354, osmanët kaluan në Evropë, dhe me pushtimin e Ballkanit, Bejllëku Osman u kthye në një perandori transkontinentale. Osmanët i japën fund Perandorisë Bizantinenë vitin 1453 me pushtimin e Kostadinopojës nga Mehmet Fatihu./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 23/05/2019 | 22:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë