Loading…

Arktiku nuk ka qenë kaq i ngrohtë për tre milion vjet: Kjo paralajmëron ndryshime të mëdha për pjesën tjetër të planetit

  • 01/10/2020 | 18:57

Arktiku nuk ka qenë kaq i ngrohtë për tre milion vjet: Kjo paralajmëron ndryshime të mëdha për pjesën tjetër të planetit

Çdo vit, mbulesa e akullit të detit në Oqeanin Arktik zvogëlohet në një pikë të ulët në mes të shtatorit, transmeton Gazeta Metro.


Këtë vit ai mat vetëm 3.74 milion kilometra katrorë – vlera e dytë më e ulët në 42 vjet që kur satelitët filluan të bëjnë matjet. Akulli sot mbulon vetëm 50 përqind të zonës që mbuloi 40 vjet më parë në fund të verës.

Siç ka treguar Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, nivelet e dioksidit të karbonit në atmosferë janë më të larta se në çdo kohë në historinë njerëzore. Hera e fundit që përqendrimet atmosferike të CO2 arritën nivelin e sotëm – rreth 412 pjesë për milion – ishte tre milion vjet më parë, gjatë Epokës së Pliocenit.

Si gjeoshkencëtarë që studiojnë evolucionin e klimës së Tokës dhe si krijon kushte për jetë, ne shohim evoluimin e kushteve në Arktik si një tregues se si ndryshimi i klimës mund të transformojë planetin. Nëse emetimet globale të gazrave serë vazhdojnë të rriten, ato mund ta kthejnë Tokën në kushtet e Pliocenit, me nivele më të larta deti, modele të motit të zhvendosura dhe kushte të ndryshuara si në botën natyrore ashtu edhe në shoqëritë njerëzore.

Sot Arktiku është një fushë pa pemë me vetëm bimësi të rrallë tundra, të tilla si barërat, dhe disa bimë lulëzuese. Në të kundërt, bërthamat e sedimenteve ruse përmbajnë polen nga pemë të tilla si larshi, bredhi, dhe kërpudha. Kjo tregon se pyjet boreale, të cilat sot përfundojnë qindra milje larg në jug dhe perëndim në Rusi dhe në Rrethin Arktik në Alaskë, dikur kishin arritur deri në Oqeanin Arktik nëpër pjesën më të madhe të Rusisë Arktike dhe Amerikës së Veriut./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë